Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

List komisarza Wojciechowskiego do ministrów rolnictwa UE z powodu koronawirusa

Obrazek

W związku z wybuchem epidemii koronawirusa Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa wystosował list do wszystkich ministrów rolnictwa krajów członkowskich. Zapewnia w nim o swoim wsparciu i gotowości  do pomocy. Wzywa także do szybkich działań mających złagodzić skutki kryzysu w branży rolnej.

Bartłomiej Czekała20 marca 2020, 23:00
Poniżej publikujemy treść tego listu:

Drodzy Ministrowie,

Piszę do was w związku z obecną pandemią i jej wpływem na nasze codzienne życie. Oczywiście, naszym priorytetem jest zdrowie ludzi i zapewnienie im bezpieczeństwa. Dlatego z zadowoleniem przyjmuję środki stosowane we wszystkich państwach członkowskich UE i nasze skoordynowane wysiłki na szczeblu unijnym, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Oczywistym jest, że wystąpią poważne skutki gospodarcze. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w zeszły piątek pakiet gospodarczy dla złagodzenia negatywnych skutków szerzenia się koronawirusa. 

Zamknięcie granic w wielu państwach członkowskich spowoduje ekstremalne trudności w wielu sektorach, w tym w sektorze rolno-spożywczym.

Będziemy musieli kontynuować współpracę i koordynować nasze działania, aby wesprzeć naszych rolników, przemysł rolno-spożywczy i sprzedawców detalicznych w zabezpieczaniu dostaw żywności. W nadchodzących tygodniach musimy działać elastycznie i skutecznie.

Komisja Europejska podejmuje teraz kroki prawne, by umożliwić państwom członkowskim wydłużenie o miesiąc terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Poprosiłem też moich pracowników, aby udzielili Wam wsparcia, jeśli byłyby konieczne jakieś inne zmiany w zakresie wdrażania WPR.

Podczas następnego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE będziemy analizować bieżące potrzeby w każdym państwie członkowskim. Konieczne są zdecydowane i skuteczne działania, aby szybko zareagować na kryzys i złagodzić jego wpływ na rolników i na cały łańcuch żywnościowy.

Możecie liczyć na moje wsparcie.

Z poważaniem,

Janusz Wojciechowski
Komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskichPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)