StoryEditor

System PSOR: opakowania zajęłyby 97 boisk do piłki nożnej

PSOR podsumował system zbiorki opakowań. W 2019 roku zebranych zostało 2225 ton opakowań. To aż o 500 ton więcej niż w ubiegłym roku. 
20.03.2020., 14:03h
Te liczby są imponujące i dowodzą, że branża środków ochrony roślin już zbudowała sprawny system zbiórki opakowań po pestycydach. 

- Podczas, gdy Ministerstwo Klimatu pracuje nad modelem oraz przepisami związanymi z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Biznesu, nasza branża skutecznie wdrożyła system zbiórki produkowanych opakowań -  mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

System PSOR prosty i przyjazny dla środowiska 


W Polsce System Zbiórki Opakowań PSOR działa już od 16 lat. Został stworzony przez producentów środków ochrony roślin. To bezpłatne i proste narzędzie umożliwia rolnikom  zwrot opakowań po zużytych produktach w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla środowiska. Opakowania zajęłyby 97 boisk do piłki nożnej


W ramach Systemu PSOR w 2019 roku zostało zebranych ponad 75 proc. masy opakowań wprowadzonych na rynek, czyli prawie 2 mln 225 tys. kg opakowań.  54 proc. z tej masy została poddana recyklingowi, a wymagany poziom recyklingu jest na poziomie 30 proc. Do tej pory to najlepszy wynik w historii zbiórki. W ubiegłym roku zebrano 1732 tony, a więc o ok. 500 ton mniej. 
Z każdym rokiem masa zebranych opakowań po środkach ochrony roślin rośnie. Od początku istnienia Systemu PSOR z rynku zostało zebranych 21 806 ton opakowań. To tyle ile zajmuje powierzchnia 97 boisk do piłki nożnej.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już od 16 lat realizuje w imieniu producentów środków ochrony roślin rozszerzoną odpowiedzialność producenta. System Zbiórki PSOR spełnia pro-środowiskowe cele będące podstawą proponowanych regulacji ROP i opiera się na fizycznej zbiórce zużytych opakowań z rynku. System PSOR to sprawdzone od wielu lat i skuteczne narzędzie funkcjonujące z korzyścią dla rolnika, całkowicie bezpłatne dla użytkownika i sklepu, a zatem w pełni realizujące cele ROP.  Uważamy, że ramy funkcjonowania Systemu System Zbiórki PSOR powinny zostać uwzględnione w planowanej regulacji – mówi Aleksandra Mrowiec.

Jak działa system zbiórki opakowań?


Początki Systemu sięgają roku 2004, kiedy to czołowi producenci i importerzy środków ochrony roślin wystąpili z inicjatywą powołania Systemu zajmującego się zbieraniem i zagospodarowaniem odpadów opakowaniowych powstających po wprowadzanych przez nich produktach. 

Puste i trzykrotnie wypłukane opakowania po środkach ochrony roślin rolnik lub inny użytkownik powinien zwrócić do sklepu, który sprzedaje środki ochrony roślin. Nie ma konieczności okazywania paragonu ani innego dowodu zakupu. W praktyce każdy sklep może włączyć się w zbiórkę w ramach naszego Systemu zgłaszając się online poprzez formularz na stronie www.systempsor.pl lub telefonicznie. Sklep otrzymuje od Systemu pakiet startowy, worki do gromadzenia opakowań, plakaty, broszury i umowę na wywóz tych odpadów z firmą świadczącą profesjonalne usługi odbioru, transportu i unieszkodliwiania odpadów po substancjach niebezpiecznych (kod 15 01 10*). Operator działający w imieniu producentów i importerów odbiera opróżnione i wypłukane opakowania z punktów sprzedaży, a zebrane opakowania są poddawane procesowi recyklingu i odzysku.

Przekazanie pustych opakowań do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska, a przetworzony produkt nie zostanie użyty do produkcji elementów, które mogłyby mieć np. kontakt z żywnością. Materiał z recyklingu po środkach ochrony roślin jest dodawany do produkcji rur do światłowodów. 

Koszty funkcjonowania Systemu ponoszą firmy wprowadzające środki ochrony roślin i inne środki niebezpieczne wykorzystywane w rolnictwie, czyli ich producenci i importerzy. Użytkownicy i sklepy nie ponoszą kosztów zbierania opakowań, a mają pewność, że działają odpowiedzialnie i zgodnie z prawem.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 18:50