StoryEditor

Łotwa jako pierwsza zamknęła granicę na żywności z Rosji i Białorusi

Łotwa jest pierwszym krajem w UE, który wprowadził zakaz importu produktów rolnych i paszowych z Rosji i Białorusi obowiązujący do 2025 roku. Decyzja ta ma na celu ochronę zdrowia ludzi i zwierząt oraz zapobieganie wprowadzaniu konsumentów w błąd. Jakie produkty objęto zakazem?
26.02.2024., 11:25h

Jakie produkty są objęte zakazem?

Zakaz importu dotyczy szerokiej gamy produktów rolnych i paszowych, takich jak zboża, nasiona oleiste, produkty zbożowe, mąka, owoce, warzywa, rośliny, produkty zwierzęce, odpady i pozostałości roślinne i zwierzęce, produkty przeznaczone do stosowania w karmach dla zwierząt, w tym karmy dla psów i kotów paczkowanych do sprzedaży detalicznej.

Zobacz także: Europejscy rolnicy kontynuują protesty. Największy protest w historii Słowacji

Zakaz ten obowiązuje również na produkty roślinne i zwierzęce wyprodukowane w Białorusi i Rosji, chyba że są one eksportowane do innych państw członkowskich UE przez terytorium Łotwy.

Dlaczego Łotwa podjęła taką decyzję?

Łotwa uzasadnia swoją decyzję względami sanitarnymi i fitosanitarnymi, a także chęcią zapewnienia zgodności towarów z wymogami UE, w tym zapobiegania wprowadzaniu konsumentów w błąd co do cech, składu, ilości, daty ważności, kraju lub miejsca pochodzenia, metody wytwarzania lub produkcji towarów.

Łotwa podkreśla również, że zakaz importu jest zgodny z zasadą proporcjonalności i nie wpływa na swobodny przepływ towarów w ramach rynku wewnętrznego UE, ponieważ dotyczy tylko produktów przeznaczonych do konsumpcji na Łotwie.

W przyszłości co najmniej 10% towarów z niektórych grup, takich jak groch, produkty zbożowe, nasiona oleiste, pasze dla zwierząt pochodzących z Rosji i Białorusi oraz co najmniej 5% towarów pochodzących z innych krajów trzecich, zostało poddanych nie tylko kontroli dokumentów, ale także pobrano próbki do kontroli w laboratorium.

image

Trwa dobowy strajk ostrzegawczy na granicy z Niemcami w Świecku. 80 traktorów i 40 samochodów blokuje autostardę A2

22 lutego Sejm Łotwy zatwierdził zakaz importu do konsumpcji w kraju produktów rolnych i paszowych z Białorusi i Rosji. 

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa Łotwy, w okresie styczeń-październik 2023 roku do kraju sprowadzono rosyjskie produkty rolne i paszowe o wartości 280 mln euro, w tym 90% stanowiły pasze, zboża, groch oraz olej rzepakowy.

Mkh na podst. tvnet.lv, rbc.ru

Fot: Canva

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 17:08