StoryEditor

Minister Siekierski: W poniedziałek przedstawiamy postulaty w Brukseli, w czwartek rozmowy z rolnikami i kompromisy

Przed wylotem do Brukseli na posiedzenie unijnej Rady Ministrów ds. Ralnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) minister Czesław Siekierski wraz ze swoimi zastepcami zorganizowali konferencję prasową w MRiRW by przedstawić swój plan działania na najbliższe dni zarówno w kraju, jak i w Brukseli. To będzie tydzień trudnych rozmów. Czy przyniosą one oczekiwane przez rolników rezultaty?
25.02.2024., 15:35h

Wczoraj minister rolnictwa Czesław Siekierski wraz z wiceministrem Krajewskim spotkał się z protestującymi rolnikami w Zosinie, gdzie przez ponad 3 godziny rozmawiano i zbierano postulaty od przedstawicieli protestujących gospodarzy. Wszystkie wnioski i postulaty minister Siekierski zebrał w teczce, podpisanej "Bruksela", którą pokazał na konferencji prasowej po spotkaniu.

image

Rolnicy domagają się zamknięcia granicy z Ukrainą, Chłopskiego a nie Zielonego Ładu oraz rekompensat od KE za poniesione straty

Jutro Bruksela, w czwartek rozmowy z rolnikami

Podczas konferencji prasowej minister podsumował wczorajsze ustalenia z rolnikami i zapoewiedział, że zebrane postulaty zabiera z sobą do Brukseli by przedstawić je Komisji Europejskiej podczas poniedziałkowego posiedzenia AGRIFISH. Po powrocie do kraju w czwartek chce się spotkać z rolnikami by wypracować kompromisy.

- Już jutro na spotkaniu Rady AGRIFISH będę zdecydowanie wnioskować o ograniczenie zobowiązań Zielonego Ładu Wiele tematów jest już w toku, będę też postulował o zniesienie nakazu ugorowania. Oczekujemy większej otwartości ze strony KE, nowego podejścia do spraw związanych z transportem z Ukrainy. Muszą istnieć gwarancje nienaruszalnośći rynków - zapowiedział szef MRiRW.

Po powrocie do kraju w czwartek chce się spotkać z rolnikami by wypracować kompromisy.

: W czwartek chcemy rozpocząć rozmowy z rolnikami, aby wynegocjować kompromisy. Resort rolnictwa jest z rolnikami, chcemy rozwiązywać problemy wspólnie. Musimy jednak oddzielić grę polityczną, w którą angażują się przy okazji protestów inne partie polityczne. To nie sprzyja rolnikom - mówił Siekierski.

Ile towarów rolnych wjeżdża do Polski z Ukrainy?

Czesław Siekierski dodał, że tylko 5% produktów rolnych z Ukrainy wjeżdża transportowanych jest drogą lądową.

- Tylko 5% produktów rolnych z Ukrainy transportowane jest drogą lądową, jednak otwarcie granic przez UE spowodowało zachwiania gospodarki. Rolnicy zwracają uwagę na niski poziom opłacalności produkcji. Ta sytuacja wymaga działań na szczeblu krajowym, ale i europejskim. Musimy przygotować środki krajowe i z #E na wsparcie dla rolników, ale i także przygotować magazyny na nowe żniwa - zauważył Siekierski.

Poniżej transmisja całej konferencji prasowej ministra Czesława Siekierskiego oraz wiceministrów: Stefana Krajewskiego, Michała Kołodziejczaka, Jacka Czerniaka i Adama Nowaka.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 13:31