StoryEditor

Ursula von der Leyen: 1,5 miliarda euro dla polskich rolników

Dzisiaj odbyła się konferencja, w której zabrał udział premier Donald Tusk, premier Królestwa Belgii Alexander De Croo oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Rolnictwo, bezpieczeństwo, KPO i partnerstwo w Europie to tematy, które miały zostać poruszone podczas rozmowy.
23.02.2024., 12:44h

1,4 mld euro dla polskich rolników

- Dziękuję za ugoszczenie nas tutaj dzisiaj. Cudownie tutaj być, bo to moment w Polsce do promocji demokratycznych wartości. Wspólnie będziemy chronić praworządności w całej Europie. W przyszłym roku zapadną dwie ważne decyzje w sprawie funduszy. Te decyzje uwolnią wcześniej zablokowane pieniądze dla Polski. Będzie to aż 137 miliardów euro dla Polski. Mówili również dzisiaj o rolnikach w Polsce. Ja bardzo podziwiam ciężką pracę wykonywaną przez rolników, abyśmy my obywatele mogli cieszyć się najwyższej jakości, zdrowym jedzeniem, ale rolnicy mają coraz więcej wyzwań i martwią się o przyszłość. Dlatego wsłuchujemy się i działamy. Aktualnie już trafia do Europy aż 22 miliardy euro poprzez Wspólną Politykę Rolną, planujemy więcej funduszy w przyszłości. Pierwsze płatności to 1,4 miliarda euro, które trafi od razu do polskich rolników, aby im pomoc w modernizacji i w wejściu na nowe rynki. Chcemy ułatwić życie rolnikom w całej Europie, czy to jeżeli mowa o derogacji, ograniczeniu biurokracji – podkreślała podczas swojego oświadczenia Ursula von der Leyen.

"Wiecie ile lat czekaliśmy aby polscy rolnicy mieli równe prawa w UE?"

- Mamy to, to jest naprawdę bardzo ważny dzień, napracowaliśmy się wspólnie. To jest aż 600 miliardów złotych. Te górę pieniędzy dobrze wykorzystamy, na to, co budzi napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo Pani Przewodnicząca wspomniała o wszystkich płatnościach, to jest 1,5 miliarda euro, które trafi do małych i średnich producentów żywności to jest pierwszy krok w budowaniu poczucia bezpieczeństwa dla rolników – powiedział Donald Tusk.

- Protest rolników jest uzasadniony jest dramatyczny bo aktualnie znajduje się na granicy i muszę to podkreślić, polscy rolnicy nie są antyukraińscy. Może się zdarzyć prowokator, poradzimy sobie z tym, ale o oni i protestujący transportowcy nie są przeciwko Ukrainie. To są często Ci sami ludzie, którzy przygarniali ludzi do swoich domów i dzielili się pieniędzmi. Musicie zrozumieć, dlaczego to jest tak ważny temat w Polsce. Wiecie ile lat czekaliśmy aby polscy rolnicy mieli równe prawa, byli równymi partnerami w Unii Europejskiej? 10 lat, to było 10 lat. To jest zero polityki, to są setki tysięcy ciężko pracujących ludzi, którzy krzyczą tylko w jednej sprawie. Chcemy konkurować na równych prawach. Dlatego dziękuję za pierwsze kroki, a Ursula von der Leyen zapowiedziała, że jest również gotowa do rozmów z przedstawicielami protestujących rolników. Na pewno będziemy podejmowali kolejne kroki, decyzję, jeżeli chodzi o kontrolę żywności na granicy. Musimy znaleźć odpowiednie rozwiązanie – dodał Tusk.

Bernat Patrycja

na podst. Kancelaria Premiera

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 18:15