Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Miliony złotych na zbiórkę folii kiszonkarskiej, usuwanie eternitu i wapnowanie gleb

Obrazek

Trzy kilkuset milionowe programy realizowane przez narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wystartują jeszcze w tym roku zapowiada Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. Projekty dotyczą usuwania odpadów niebezpiecznych i poprawy żyzności gleb.

Jan Beba12 maja 2019, 12:27

Szczegóły wprowadzanych przez NFOŚiGW programów poznaliśmy podczas konferencji z udziałem Ministra środowiska Henryka Kowalczyka wraz z Ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim, która w piątek (10 maja) odbyła się w Ministerstwie Środowiska.

– Programy, które w tym roku uruchamia NFOŚiGW wychodzą naprzeciw aktualnym problemom polskich rolników, jak zmiany klimatu (brak wody) i zagospodarowanie odpadów. To oferta wsparcia ochrony środowiska w obszarze rolnictwa – mówi Henryk Kowalczyk.

Zbiórka folii pochodzenia rolniczego

Aby uniknąć porzucania folii w lasach, zakopywania na nielegalnych wysypiskach czy spalania na terenie gospodarstw resort środowiska wychodzi z inicjatywą zorganizowanej zbiórki odpadów z produkcji rolniczej: folii kiszonkarskiej, sznurków i siatki czy worków po nawozach. Zgodnie z aktualnymi przepisami odpady foliowe nie mogą być wrzucane do koszy ze śmieciami komunalnymi. Już za kilka dni w 7 gminach północno-wschodniej Polski rozpocznie się pilotażowy program zbiórki odpadów.

– Jego celem jest określenie skali problemu, szczególnie pod względem ilości folii, które trzeba odebrać z gospodarstw w ciągu roku i opracowania systemu zagospodarowania tych odpadów. Chcemy, aby gminy mogły na własnym przykładzie wypracować odpowiedni system zbierania i zagospodarowania odpadów z folii rolniczej – mówi Minister Ardanowski.

Problem z zalegającymi w gospodarstwach hałdami folii i worków narasta od około dwóch lat, kiedy to polskim firmom przestało opłacać się odbieranie zużytej folii i worków z gospodarstw. Wszystko przez załamanie eksportu tego surowca do Chin. Tegoroczne usuwanie folii rolniczych ma obecnie charakter pilotażowy dlatego jego budżet wynosi obecnie 10 mln zł. Planowany na przyszły rok program ogólnopolski ma być wsparty systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta. W efekcie producenci folii czy nawozów zobligowani zostaną do troski o zagospodarowanie pustych worków czy zużytej folii kiszonkarskiej.

Dotacje na usuwanie eternitu

W tym roku z kopyta ma ruszyć program unieszkodliwiania azbestu. Przez Narodowy Fundusz i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rząd chce przeznaczyć 170 mln zł na likwidację azbestu i przyspieszyć rozwiązanie tego problemu. – Liczymy, że żaden mieszkaniec, który chce usunąć eternit z domu, chlewni czy budynku gospodarczego nie będzie miał z tym kłopotu i otrzyma odpowiednie wsparcie – zaznacza Kowalczyk.

Program wapnowania gleb

Kolejny program wdrażany przez Ministerstwo Środowiska i podległego mu NFOŚiGW ma dotyczyć wapnowania zdegradowanych przez wysokie nawożenie azotowe  gleb. Na dotację do zakupu wapna załapią się rolnicy, których gospodarstwa mają do 75 ha. Łącznie program ma pochłonąć minimum 300 mln zł, co ma się przełożyć na podniesienie żyzności 200 tys. ha. Oto proponowane stawki dopłat do zakupu wapna w zł/t czystego składnika w zależności od wielkości gospodarstwa.

  • do 25 ha – 300 zł/t
  • 25-50 ha – 200 zł/t
  • 50-75 ha – 100 zł/t.

Gospodarstwa powyżej 75 ha pozostaną bez dopłat do zakupu wapna. Jak poinformował Kowalczyk, w tych gospodarstwach gleby są utrzymywane w lepszej kondycji i w mniejszym stopniu wymagają wapnowania.

Co ważne, uzyskanie wsparcia na program wapnowania uzależnione będzie od wyników badania gleb wykonanych w stacjach chemiczno–rolniczych. Program wapnowania powinien ruszyć w ciągu 2-3 tygodni i realizowany będzie w ramach wojewódzkich oddziałów NFOŚiGW, a z ramienia Ministerstwa Rolnictwa projekt koordynować będą najprawdopodobniej ODR-y.

– Wiążę ogromne nadzieję z rozwiązaniem problemu pogarszającej się żyzności gleb wskutek intensywnej uprawy. Wapno pomaga poprawić odczyn gleby i aktywować zawarte w niej substancje odżywcze. Jeżeli zainteresowanie rolników przekroczy zakładany budżet, to postaramy się zwiększyć środki na ten program – zapowiada Minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jak powiedział Ardanowski, program wapnowania powinien ruszyć w pierwszych dniach czerwca br., aby po żniwach dotowane wapno mogło trafić na pola.

Minister o suszy

W trakcie piątkowej konferencji Minister Ardanowski poinformował także o aktualnej sytuacji suszowej w kraju i środkach zarezerwowanych na ewentualna pomoc dla gospodarstw, które w tym sezonie ucierpią wskutek braku opadów. SPRAWDŹ TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)