StoryEditor

Minister Henryk Kowalczyk zdradza szczegóły walki z ASF i uruchomienia holdingu

Do połowy marca przyszłego roku powinno zakończyć się wielkie liczenie populacji dzików. Minister rolnictwa zapowiada też akcję informacyjną wśród rolników dotyczącą wypełnienia planów bezpieczeństwa biologicznego, które od 1 grudnia będą obowiązkowe.  
19.11.2021., 10:11h

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk udzielił wywiadu Radiu Plus. W programie „Sedno sprawy” mówił między innymi o walce z afrykańskim pomorem świń.

Wielkie liczenie

Zapowiedział kontynuację działań zmierzających do zmniejszenia populacji dzików. Tu problemem jest brak skutecznych narzędzi służących weryfikacji ich liczby. Dlatego do liczenia mają być użyte nowoczesne technologie. – Chcemy realnie policzyć populację dzików. Za pomocą dronów i kamer termowizyjnych. Chcemy wiedzieć jak duży jest problem. Ale też potem wymagać od kół łowieckich wykonywania nakazów sanitarnych wyznaczonych przez lekarzy weterynarii – mówił minister Kowalczyk.  

Takie liczenie powinno zakończyć się do 15 marca. A zdaniem ministra odstrzał powinien być kontynuowana tak, aby w zależności od strefy dzików zostało od 0,2 do 0,5 sztuki na kilometr kwadratowy.

Plany bioasekuracji obowiązkowe

Minister rolnictwa przypomniał także rolnikom, że jednym z elementów walki z ASF jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. - Wprowadzamy też bardzo mocno nacisk na plany bioasekuracyjne i szkolenia rolników. Dzwonimy bezpośrednio do rolników prz...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 08:41