StoryEditor

MRiRW: grzebowiska to ostateczność

Grzebanie martwych zwierząt z ognisk ptasiej grypy było traktowane jako ostateczność i wynikało z ogromnej ilości padłych kur - informuje ministerstwo rolnictwa, które jednocześnie przypomina, że taką możliwość dają unijne przepisy. 
22.06.2021., 13:06h
Sprawa zagospodarowania martwych ptaków z drobiarskiego zagłębia w okolicach Mławy i Żuromina wywołała wiele emocji. Ogrom zjawiska zmusił władze do szukania miejsc do zakopania zwierząt, gdyż zakłady utylizacyjne nie miały takich mocy przerobowych. To z kolei wywoływało sprzeciw lokalnych społeczności, które obawiały się smrodu i zatrucia wód gruntowych. Teraz resort rolnictwa tłumaczy, że był pod ścianą, ale działał zgodnie z prawem. 

Pierwszym sposobem zagospodarowania zwierząt padłych lub zabitych w wyniku zwalczania chorób zakaźnych, w tym grypy ptaków, jest ich przetworzenie w zakładach utylizacyjnych.

- Jednakże w wyjątkowych przypadkach, gdy przewóz do najbliższego zakładu w celu przetworzenia lub usunięcia produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego zwiększałby niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się choroby, lub gdy ilość padłych lub zabitych zwierząt mogłaby doprowadzić do przekroczenia zdolności zakładów przetwórczych do ich usunięcia w przypadku rozprzestrzeniania się ognisk choroby epizootycznej przepisy UE dają możliwość grzebania takich zwłok w miejscu wyznaczonym na tzw. grzebowisko – napisał wi...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 02:55