StoryEditor

Izrael zakazał futer. Pierwszy kraj, który wprowadził tak rygorystyczne przepisy

Izrael w środę 9 czerwca br. dekretem zakazał handlu futrami naturalnymi na potrzeby branży modowej. To pierwszy kraj, który zdecydował się wprowadzić tak rygorystyczne przepisy.
21.06.2021., 13:06h
PETA w środę 9 czerwca okrzyknęła Izrael pierwszym krajem na świecie, który zakazał sprzedaży futer po tym, jak minister ochrony środowiska Gila Gamliel podpisała ustawę.

– To historyczne zwycięstwo ochroni niezliczone lisy, norki, króliki i inne zwierzęta przed brutalnym zabiciem dla ich skóry – czytamy w oświadczeniu. Jak podkreślili przedstawiciele organizacji, przez dziesięciolecia PETA i nasze międzynarodowe oddziały ujawniały przerażające okrucieństwo na fermach futer, pokazując, że zwierzęta spędzają całe życie w ciasnych, brudnych drucianych klatkach. Hodowcy futer stosują najtańsze dostępne metody zabijania, w tym łamanie karku, duszenie, trucie i rażenie prądem narządów płciowych.

 Jak dotąd całkowity zakaz wprowadziło tylko kilka miast na świecie, m.in. W Brazylii i USA.

– Handel futrami zwierzęcymi, import i eksport będą zakazane, poza potrzebami związanymi z badaniami, edukacją i niektórymi tradycjami religijnymi – poinformowało izraelskie ministerstwo środowiska. Zwolnienie z zakazu będzie dotyczyło m.in. ultraortodoksyjnych Żydów, gdzie wśród mężczyzn wielu nosi okrągłe futrzane czapki zwane sztrajmł.

Co ciekawe i warte podkreślenia, zakaz hodowli zwierząt futerkowych obowiązuje w Izraelu od 1976 roku, a więc mieszkańcy tego kraju mieli sporo czasu aby oswoić się z „nową rzeczywistością”. Jak zaznaczyła izraelska minister ochrony środowiska, Gila Gamliel, wykorzystanie skóry i futer w przemyśle modowym jest nieludzkie i powoduje u zwierząt niewyobrażalne cierpienia. Jej zdaniem, ten dekret zmieni rynek mody w Izraelu, przystosowując go do norm środowiskowych.

Nowe zapisy prawne zaczną obowiązywać po sześciu miesiącach od ogłoszenia decyzji.

Źródło: www.timesofisrael.com
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 07:49