StoryEditor

Najniższa emerytura z KRUS wzrośnie do 1000 zł

– W marcu 2017 r. będzie miała miejsce waloryzacja emerytur z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a najniższe świadczenie wzrośnie do 1000 zł – zapowiedział Adam Sekściński, prezes KRUS. Najniższa waloryzacja ma wynieść nie mniej niż 10 zł.
24.11.2016., 20:11h

W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbyła się kolejna konferencja podsumowująca ostatnie 12 miesięcy. Jednak dla beneficjentów KRUS-u dużo ważniejsze będzie jednak to co będzie się działo w przyszłym roku. Już w marcu wejdzie bowiem w życie waloryzacja świadczeń, a co za tym idzie, podwyżki emerytur i rent.

– Od 1 marca 2017 r. projektowane są nowe zasady waloryzacji świadczeń w ZUS i KRUS. Podstawowa emerytura lub renta rolnicza jest obecnie równa najniższej emeryturze określonej w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z FUS, czyli 882,56 zł. Planowana od 1 marca 2017 r. waloryzacja emerytur i rent będzie waloryzacją korzystną dla świadczeniobiorców Kasy – tłumaczył jej prezes Adam Sekściński.

Wyższe emerytury

Z informacji przekazanych przez KRUS wynika, że wszystkie najniższe świadczenia zostaną podwyższone do kwoty 1.000 zł. Na podwyższeniu do 1.000 zł skorzysta ok. 400 tys. (34%) emerytów i rencistów w tym 200 tys. (17%) emerytów pobierających emerytury za przekazane gospodarstwa rolne Państwu lub następcy. Pozostali świadczeniobiorcy otrzymają gwarantowaną podwyżkę na poziomie co najmniej 10 zł.

Ubezpieczeniu społecznemu rolników aktualnie podlega ponad 1,3 mln osób. W tej liczbie jest ok. 985 tysięcy płatników składek na ubezpieczenie społeczne.

Nie będzie likwidacji KRUS

Obecny na konferencji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zapewnił również, że nie jest planowana likwidacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

– Zapewniam, że dla polskich rolników nadal będzie istniał odrębny system ubezpieczenia społecznego. Nie ma powodów, aby włączać te działania do powszechnego systemu. Rolnikom należy się odrębne zabezpieczenie społeczne – podsumował wiceminister Romanowski.     wk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 00:20