StoryEditor

Interwencje rynkowe ARR

Ponad 1,2 mld zł wypłaciła przez ostatnie 12 miesięcy Agencja Rynku Rolnego, która interweniowała m.in. na rynku wieprzowiny, mleka, owoców i warzyw. Bez konkretnej odpowiedzi pozostaje wciąż pytanie kiedy nastąpi likwidacja ARR i jej połączenie z innymi rządowymi agencjami zajmującymi się rolnictwem.
21.11.2016., 20:11h

Najważniejsze wyzwania jakie stanęły przed Agencją Rynku Rolnego to walka z efektami rosyjskiego embarga.  Rząd negocjował w Brukseli wysokość pomocy, ARR musiała ją potem rozdysponować.

Pomoc dla ofiar embarga

I tak z nadzwyczajnego wsparcia w sektorze mleka i wieprzowiny ARR wypłaciła z budżetu unijnego i krajowego ponad 245 mln zł. Było to podyktowane niekorzystną sytuacją na rynku mleka oraz znacznym spadkiem cen trzody chlewnej w 2015r.

– Zrealizowaliśmy z sukcesem przyjęcie ponad 120 tys. wniosków o wsparcie w sektorze mleka i wieprzowiny, przetworzyliśmy je i wypłaciliśmy 309 tys. przelewów – mówił prezes ARR Rafał Hołubowski.

W ramach walki ze skutkami embarga wypłacono jeszcze kolejne 573,5 mln zł.

Mechanizm wycofywania

Ważnym elementem pomocy dla ofiar rosyjskiego embarga było administrowanie mechanizmem wycofywania owoców i warzyw w ramach, którego zdjęto z rynku ponad 313 tys. ton produktów, w tym, aż 283 tys. ton jabłek. Obecnie jest realizowana kolejna (dużo niższa niż w poprzednich latach) transza wycofywania. Już teraz ARR przyjęła 12,4 tys. wniosków od potencjalnych beneficjentów. 

W przypadku rynku mleka Agencja Rynku Rolnego interwencyjnie skupowała odtłuszczone mleko w proszku oraz udzielała dopłat do prywatnego przechowywania masła lub odtłuszczonego mleka w proszku.

Agencja od wielu lat prowadzi również działania promocyjne na rzecz polskiej żywności dofinansowując m.in. udział polskich przedsiębiorców w międzynarodowych targach żywności na całym świecie. Od 2016 r. promocja odbywa się to pod hasłem „Polska smakuje” we wszystkich językach świata.

Ocena i plany na przyszłość

Wiceminister Jacek Bogucki zapowiedział, że ministerstwo rolnictwa stara się w Brukseli o uruchomienie nowych mechanizmów, które pozwolą na zwiększenie pomocy dla producentów owoców i warzyw. Trwają także starania o wsparcie producentów trzody chlewnej. Te sektory ucierpiały najbardziej z powodu rosyjskiego embarga. Ogólna ocena działalności ministerstwa jest bardzo dobra.

– Agencja radzi sobie doskonale, zważywszy na sytuację, jaką zastaliśmy w ARR oraz sytuację geopolityczną – powiedział Jacek Bogucki.

Co z konsolidacją?

Bez konkretnej odpowiedzi pozostają pytania na temat ministerialnych planów łączenia rządowych agencji. Ostatnia koncepcja zakłada połączenie Agencji Rynku Rolnego z Agencją Nieruchomości Rolnych wraz z jednoczesnym przekazaniem do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wszystkich funkcji związanych z kompetencjami agencji płatniczych.

– Nie ma pośpiechu, bo wszystko dobrze działa – powiedział obecny na konferencji prasowej wiceminister Jacek Bogucki. 

Dobry rok?

Agencja Rynku Rolnego jest kolejną rządową instytucją, która podsumowała ostatnie 12 miesięcy na konferencjach tematycznych pt:  #dobryrokwrolnictwie. We wtorek spotkanie dla dziennikarzy organizuje Agencja Nieruchomości Rolnych, a w środę Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. wk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:16