Nie będzie cięć w budżecie na WPR?

Ministerstwo rolnictwa zaprasza rolników i organizacje rolnicze do konsultacji nad strategią rozwoju wsi i rolnictwa do 2030 r. Dokument określi kierunki rozwoju i wsparcia państwa dla rolników i obszarów wiejskich. Resort rolnictwa czeka teraz na uwagi od partnerów społecznych.
- Rozpoczęliśmy konsultacje bardzo ważnego, śmiem twierdzić, że jednego z najważniejszych dokumentów, który określa w jaki sposób w najbliższych dziesięciu latach państwo polskie będzie wspierało rozwój terenów wiejskich i wszystkich związanych z obszarami wiejskimi dziedzin działalności człowieka - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozpoczynając dzisiejsza konferencję prasową.
Cele strategii
Głównym celem „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa do 2030 r.” jest „wzrost dochodów mieszkańców obszarów wiejskich przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym polskiej wsi”. Osiągnięcie zakładanego celu będzie możliwe dzięki realizacji działań zaprojektowanych w układzie trzech celów szczegółowych i trzech obszarów, które przekrojowo wpływają na każdy z tych celów:
- Cel szczegółowy I. Zwiększenie opłacalności produkcji rolnej i rybackiej
- Cel szczegółowy II. Poprawa jakości życia, infrastruktury i stanu środowiska
- Cel szczegółowy III. Rozwój przedsiębiorczości, pozarolniczych miejsc pracy i aktywnego społeczeństwa
- Odchodzimy od ułomnej mówiąc bardzo delikatnie kłamliwej, a mówiąc bardziej dosadniej chorej koncepcji zaproponowanej przez rząd PO-PSL rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego opartego na koncentracji inwestycji w kilku największych miastach w Polsce i oczekiwania, że tam wypracowany dochód jak w procesie dyfuzji rozleje się po całej Polsce - tłumaczył założenia Strategii J. K. Ardanowski.
Działania Strategii 2030 są częściową odpowiedzią na megatrendy (takie jak np. globalizacja, zmiany demograficzne, cyfryzacja, zmiany klimatu i większa troska o środowisko).
Co dalej z WPR?
Wybory strategiczne w Strategii 2030 są również odpowiedzią na sposób wykorzystania środków unijnych na lata 2021-2027 (głównie Wspólnej Polityki Rolnej, polityki spójności i wspólnej polityki rybołówstwa) na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa rybactwa). Nasze stanowisko w tych negocjacjach zakłada, że nie ma zgody na obniżenie unijnych wydatków na rolnictwo.
- Jest na stole propozycja Komisji Europejskiej z maja 2018r. absolutnie nie do zaakceptowania przez Polskę. Mówił o tym premier Morawiecki, że nie godzimy się na obniżenie środków na Wspólną Politykę Rolną przy stawianiu coraz większych żądań i oczekiwań wobec rolników - powiedział minister Ardanowski. wk