StoryEditor

Nie będzie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności!

Wydaje się, że sprawa jest już przesądzona. Rządowi nie uda się stworzyć Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Zamiast tego jest porozumienie o współpracy między Inspekcjami: Weterynaryjną i Sanitarną oraz szykuje się powiększenie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
11.12.2018., 08:12h
Przypomnijmy, że plany rządu dotyczące stworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ) zakłady połączenie w jedną instytucję szeregu rządowych inspekcji:
  • Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS),
  • Państwowej Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN),
  • Inspekcji Weterynaryjnej (IW),

oraz przeniesienie do PIBŻ części kompetencji:
  • Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS),
  • Inspekcji Handlowej (IH),
  • Inspekcji Ochrony Środowiska

Z ostatniego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. utworzenia Urzędu Bezpieczeństwa Żywności wynika, że z rządowych planów nic nie wypali.

– Idziemy drogą pewnych, oczywistych, zdroworozsądkowych i posiłkowanych rozumem politycznym kroków - tłumaczył zawile wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Z informacji ministerstwa rolnictwa wynika, że w praktyce zostanie wcielone w życie tylko włączenie Inspekcji Handlowej (podległej Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów ) do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kiedy to nastąpi nie wiadomo, bo Sejm musi jeszcze poczekać na stosowną ustawę, choć ze słów wiceministra Giżyńskiego wynika, że jest to „n...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 01:12