StoryEditor

Nieprawdziwe doniesienia z resortu rolnictwa?

OZZ Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w komunikacie prasowym informuje o nie wywiązywaniu się MRiRW z obietnic dotyczących przeznaczenia 40 mln zł na podwyżki w Inspekcji Weterynaryjnej. 
29.03.2019., 13:03h

– Nikt nie wie kto bierze udział w pracach nad reformą systemu nadzoru nad rzeźniami. Prace nad ustawą toczą się w zaciszu rządowych gabinetów, co budzi nasz ogromny niepokój – mówi Sara Meskel przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

OZZPIW twierdzi, że MRiRW nie realizuje obietnic dotyczących przeznaczenia pieniędzy na podwyżki w Inspekcji Weterynaryjnej. Przedstawiciele resortu rolnictwa wielokrotnie zapewniali związki zawodowe, że dodatkowe 40 mln zł na ten cel zostanie przyznanych jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. 

– Za chwilę rozpocznie się kwiecień, a ze strony MRiRW zapadła długa cisza. Mimo wielokrotnych obietnic ministerstwa rolnictwa porozumienie z naszym związkiem zawodowym, w sprawie podwyżek oraz pozostałych postulatów, nie zostało podpisane. Tymczasem zgodnie z deklaracją wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego wzrost wynagrodzeń miał mieć miejsce do końca pierwszego kwartału 2019 r.  – podkreśla Sara Meskel. 

OZZPIW dziwi również pismo wiceministra Szymona Giżyńskiego skierowane do Aleksandra Dargiewicza Dyrektora Zarządzającego Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, które wprowadza opinię publiczną w błąd. 

– W piśmie czytamy, że MRiRW rozpoczęło i kontynuuje dialog z przedstawicielami OZZPIW. Do dnia dzisiejszego miały miejsce wyłącznie dwa spotkania. W naszym odczuciu rozmowy zostały przez stronę rządową zakończone w dniu 05.02.2019 r –tłumaczy Sara Meskel przewodnicząca OZZPIW.  

Według przedstawicieli OZZPIW w piśmie do KZPPTCh, wiceminister Giżyński pozwolił stwierdził, że MRiRW „nie dysponuje narzędziami pozwalającymi na kształtowanie wynagrodzeń” w Inspekcji Weterynaryjnej. 

– Takie stwierdzenie na pewno nie przyczynią się do uspokojenia nastrojów wśród pracowników IW - przekonuje Sara Meskel.

Wątpliwa współpraca pomiędzy OZZPIW i MRiRW

Kolejną nieścisłością, według OZZPIW zawartą w piśmie jest sugestia, że przedstawiciele związku zawodowego biorą udział w rozmowach toczonych w MRiRW na temat przygotowania rozwiązań mających na celu usprawnienia nadzoru nad żywnością. 

– Czy jakąkolwiek współpracą można nazwać fakt, że pomimo wielu próśb OZZPIW nie uczestniczy w spotkaniach tzw. grupy roboczej oraz nie otrzymał projektu planowanych zmian legislacyjnych? - pyta retorycznie Sara Meskel. 
Według OZZPIW MRiRW nie ma żadnych podstaw, aby zapewniać przedsiębiorców z branży mięsnej, że nie dojdzie do zaostrzenia protestu w Inspekcji Weterynaryjnej. 

oprac. dkol na podstawie inf. prasowej OZZPIW

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:09