StoryEditor

Nowe dofinansowanie na retencję wody dla rolników z KPO!

Wreszcie rolnicy dostaną pieniądze na retencję wody! W Krajowym Planie Odbudowy przewidziano aż 280 mln euro na ten cel. O szczegółach dofinansowania rozmawiał z ministrem Adamem Nowakiem redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek.
14.06.2024., 13:18h

– Zdolność do gromadzenia zasobów wodnych jest niezwykle ważna, biorąc pod uwagę suszę, z którą borykamy się od kilku lat. Dlatego z KPO na retencję zostanie przeznaczone w sumie 280 mln euro, z czego 206 mln na konkretne inwestycje realizowane przez rolników, spółki wodne i samorządy gminne. Dodatkowo w ramach tego działania będziemy wspierali tworzenie lokalnych partnerstw na rzecz wody z ewidencji infrastruktury wodnej przez Wody Polskie – mówił Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w MRiRW w rozmowie z redaktorem naczelnym top agrar Polska Karolem Bujoczkiem.

Wiemy, że potrzeba retencjonowania jest prawie w całym kraju. W tym roku już w maju borykaliśmy się ze skutkami suszy. Na co zatem pieniądze z KPO będą mogły być wykorzystane?

– Z jednej strony środki będzie można wykorzystać na udrożnienie potencjału rowów melioracyjnych, elementów nie tylko odwadniających, ale też odwadniająco-nawadniających. Z drugiej zaś na zbiorniki retencyjne, które mają służyć magazynowaniu wody – zwrócił uwagę minister Nowak.

Kiedy zatem ruszy nabór na to dofinansowanie? Oglądaj wywiad!

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 17:44