StoryEditor

Produkcja mięsa drobiowego czy jaj: co się bardziej opłaca w 2024?

Mimo spadających cen skupu tuszy niskie ceny pasz gwarantują opłacalność produkcji drobiu oraz napędzają kolejne wstawienia w kurnikach. Jak długo będzie trwała tak sprzyjająca dla hodowców sytuacja sprawdzili analitycy Credit Agricole.
13.06.2024., 10:31h

Agro Mapa Credit Agricole

Analitycy Credit Agricole podkreślili, że ostatni kwartał przyniósł dalszy spadek cen skupu drobiu, choć pozostają one nadal na relatywnie wysokim na tle historycznym poziomie. W kierunku obniżenia cen oddziałuje wzrost produkcji drobiu wśród jego głównych unijnych producentów, w szczególności w Polsce. Ożywieniu produkcji drobiu sprzyja jej utrzymująca się bardzo wysoka opłacalność, która zachęca producentów do zwiększania swoich mocy produkcyjnych i większych wstawień kurcząt. Wyższa opłacalność produkcji wynika przede wszystkim ze spadających cen pasz, co z nawiązką kompensuje obniżające się ceny skupu drobiu. Jednocześnie w ostatnich miesiącach nie doszło do istotnych strat w bazie produkcyjnej związanych z występowaniem ptasiej grypy wśród głównych unijnych producentów drobiu.

W najbliższych kwartałach oczekujemy przyspieszenia wzrostu produkcji drobiu w UE, co będzie sprzyjać kształtowaniu się jego cen w trendzie spadkowym. Pod koniec br. czynnikiem hamującym spadek cen będzie oczekiwane przez nas ożywienie popytu – czytamy w prognozie banku Credit Agricole.

Jakie prognozy dla rynku drobiu?

Cena skupu drobiu wyniosła w kwietniu 5,16 zł/kg (-17,8% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,64 zł/kg (-24,2% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w kwietniu 3,15 wobec 2,91 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu Credit Agricole oczekuje, że cena skupu drobiu wyniesie:

  • na koniec 2024 r. ok. 4,40 zł/kg,
  • na koniec 2025 r ok. 4,80 zł/kg.

Ograniczony wzrost podaży jaj mimo wysokiej opłacalności

Z kolei na rynku jaj w ostatnich miesiącach spadek cen wyhamował. Wynika to z nadal ograniczonej podaży jaj na unijnym rynku, mimo utrzymującej się wysokiej opłacalności ich produkcji.

image

W naszej ocenie w znacznym stopniu jest to efektem transformacji sektora produkcji jaj wśród części znaczących unijnych producentów jaj, w szczególności w Niemczech, polegającej na zastępowaniu chowu klatkowego chowem bezklatkowym. Z tego powodu uważamy, że przestrzeń do silnego spadku cen skupu jaj w najbliższych kwartałach jest ograniczona – napisano w prognozie Credit Agricole.

Wysokie ceny skupu

Cena skupu jaj klasy M w kwietniu wyniosła 48,86 zł/100 sztuk (-31,9% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 1,42 zł/kg (-24,2% r/r). W konsekwencji w kwietniu relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 34,46 wobec 38,44 przed rokiem, wskazując na pogorszenie opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym.

Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj Credit Agricole prognozuje, że cena skupu jaj klasy M wyniesie

  • na koniec 2024 r. ok. 50 zł/100 sztuk
  • na koniec 2025 r. ok. 48 zł/100 sztuk

Głównymi czynnikami ryzyka dla prognoz cen drobiu i jaj jest przebieg ptasiej grypy w kolejnym sezonie w Europie, a także tempo wzrostu podaży wśród największych producentów mięsa drobiowego i jaj.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:46