StoryEditor

Nowe technologie w rolnictwie – czy czeka nas cyfrowa rewolucja?

Innowacje i zastosowanie nowych technologii w rolnictwie to temat drugiej z debat podczas tegorocznego Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.
02.03.2019., 00:03h
W nowej perspektywie budżetowej na badania i innowacje w rolnictwie Unia Europejska zamierza przeznaczyć nawet 11 mld euro – i tylko od zaangażowania naszych instytucji zależy jaka, część tych pieniędzy trafi do Polski. Jak na razie z pieniędzy w ramach programu Horyzont 2020 Polska korzysta tylko w niewielkim stopniu. Jak podkreślał dziś komisarz Hogan, trzeba chronić ten budżet, bo pieniądze te będą decydować o przyszłości unijnego rolnictwa. 

O najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą rolno-spożywczą w zakresie innowacji oraz efektywnej pomocy ze strony państwa w ich wprowadzaniu dyskutowali w Jasionce:
  • Jerzy Buzek – Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim,
  • Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji RP, Wolfgang Burtscher – Zastępca Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej,
  • Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP
  • Adam Banaszak – Członek Zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Innowacje w rolnictwie nie jest jednak łatwo wdrażać. Można odnieść wrażenie, że nowe technologie są dostępne jedynie dla największych gospodarstw, które posiadają dostęp do wiedzy i dysponują wystarczającymi środkami na ich wdrożenie. Jednak jak podkreślał minister Marek Zagórski, dzisiaj technologia dostępna jest dla wszystkich i rozwiązania dziś dostępne dla zamożnych, jutro będą dostępne dla wszystkich.

Zdaniem ministra Zarudzkiego, nie do przecenienia w procesie wdrażania innowacji jest rola doradztwa rolniczego –ale tu akurat mamy wiele do poprawienia. Szczególnie w zakresie finasnowania ośrodków doradztwa.

Całą debatę na temat innowacji w rolnictwie obejrzysz tutaj. 

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:40