StoryEditor

Woda blokuje przekazanie gospodarstwa rolnego

Nowe Prawo wodne to nie tylko ograniczenia związane z programem azotanowym, ale też ograniczenie w obrocie gruntami. Oto ciekawy przypadek naszego Czytelnika.
01.03.2019., 17:03h
Sprawa dotyczy przekazania gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi nieruchomość rolna, której część zgodnie z wypisem z ewidencji gruntów i budynków stanowią wody płynące (WP). Nasz Czytelnik został poinformowany przez notariusza, że w takiej sytuacji nie ma możliwości przekazania gospodarstwa następcy do czasu wyłączenia z tejże działki części oznaczonej jako wody płynące i przekazania jej na rzecz Wód Polskich. Ponieważ sam zainteresowany wędrował od urzędu do urzędu, nie mogąc ustalić, co powinien w tej sytuacji zrobić, zapytaliśmy w Wodach Polskich, jak ta kwestia jest uregulowana w prawie.
Płynące należą do państwa
Jak potwierdziła nam Sylwia Popławska z biura prezesa Wód Polskich, państwowa własność wód płynących i pokrytych nimi gruntów obowiązuje od wejścia w życie ustawy Prawo wodne z 1962 r. Kolejne regulacje potwierdzały ten stan, szczególnie ustawa Prawo wodne z 2001 r., jak i obecna ustawa z 2017 r., które doprecyzowały jedynie fakt, że grunty pod wodami płynącymi nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu. Tak więc notariusz w tej sytuacji zachował się zgodnie z przepisami. A co powinien zrobić zainteresowany rolnik? gi

Ciąg dalszy artykułu znajdziecie w najnowszym marcowym wydaniu top agrar Polska od str. 34.

Nie masz prenumeraty? Zamów bezpłatny egzemplarz!


Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 12:51