StoryEditor

Nowe zasady ubezpieczeń upraw i zwierząt od 2017 roku

Sejm uchwalił nowe zasady ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Już w przyszłym roku na ten cel rząd przeznaczy 917 mln zł. Zła informacja jest taka, że w tym roku nie będzie już dodatkowych pieniędzy na ubezpieczenie ozimin.
17.11.2016., 09:11h

– Klimat się zmienia dlatego szkody z tytułu klęsk żywiołowych będą coraz większe. Dlatego ten rząd w swoim autorskim budżecie w roku 2017 zaproponował pakiet ubezpieczeń zwiększa prawie 5-krotnie pieniądze z budżetu państwa na ubezpieczenia rolnicze – zachwalał w Sejmie projekt wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. 

Rolnik zapłaci 35%

Zgodnie z projektem ustawy dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych będą stosowane w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka, w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczającej 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw.

W projekcie zaproponowane są stawki dopłat do wysokości 65% składki, a więc 35% pokrywałby rolnik. Pod warunkiem, że wyżej przedstawione maksymalne stawki sumy ubezpieczenia nie będą przekroczone.

– Powszechność ubezpieczeń może doprowadzić do tego, że będziemy ubezpieczać od 7 do 8 mln ha. To byłby na...

Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 19:42