Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Nowe zasady wynagradzania – lekarze weterynarii protestują

04.01.2018

Drukuj

Nowe zasady wynagradzania – lekarze weterynarii protestują

Artykuł dostępny

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi “w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii” został właśnie wysłany do konsultacji społecznych. Rozszerza on możliwość tzw. wyznaczeń osób, które w imieniu Inspekcji Weterynaryjnej będą mogły przeprowadzić badania mięsa w rzeźni. Obecnie powiatowy lekarz weterynarii wyznacza lekarzy prywatnej praktyki. Projekt zakłada możliwość wyznaczania także etatowych pracowników inspektoratów weterynarii, ale tylko w taki sposób, aby powiatowy lekarz weterynarii nie mógł  wyznaczać swojego pracownika.

Dorobić do etatu


Po co taka zmiana? Zdaniem rządu pracownicy Inspekcji będą mogli dzięki temu utrzymać biegłość i kwalifikacje praktyczne. Ma to także odwrócić trend odchodzenia z pracy w Inspekcji Weterynaryjnej lekarzy weterynarii, gdyż umożliwi się im dorobienie poza godzinami pracy.
Zachęci to lekarzy weterynarii do pracy w organach Inspekcji Weterynaryjnej. Obecny poziom zarobków w IW nie sprzyja zatrudnieniu osób mających wysokie kwalifikacje zawodowe i powoduje wręcz odchodzenie lekarzy weterynarii z pracy” – przyznało ministerstwo rolnictwa w uzasadnieniu rozporządzenia.

r e k l a m aKolejna zmiana to określenie wynagrodzenia dla osób wykonujących czynności pomocnicze przy nadzorze sprawowanym przez lekarzy weterynarii  w rzeźniach w wysokości 30 zł za każdą godzinę pracy. Gdy czynności pomocnicze wykonywane są nocą lub w dni wolne ma to być odpowiedni 34,50 zł i 35,95 zł za godzinę.

Protest lekarzy weterynarii


Projekt rozporządzenia został już negatywnie zaopiniowany przez samorząd lekarzy weterynarii, który zwrócił uwagę, że w praktyce oznacza to obniżkę wynagrodzenia dla lekarza weterynarii kontrolującego rzeźnię. Stanie się tak, ponieważ to z puli przeznaczonej na ich wynagrodzenia pozyskiwane są środki na wynagrodzenia dla personelu pomocniczego.
Podwyżka dla personelu pomocniczego (30 zł/godz.) oznacza więc obniżkę dla lekarzy weterynarii, którzy będą zarabiać za godzinę 41 złotych

Sprzeciw dotyczy również możliwości wyznaczania etatowych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej do prac w rzeźniach jako możliwość dorabiania poza godzinami pracy.
"Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna ocenia negatywnie proponowaną zmianę, stojąc niezmiennie na stanowisku, że lekarze weterynarii, pracujący w Inspekcji Weterynaryjnej, powinni otrzymać adekwatne do ich kwalifikacji i odpowiedzialności wynagrodzenie za pracę w ramach etatu, a nie wątpliwą prawnie możliwość „dorabiania po godzinach”. Jest to szczególnie istotne w dobie zwalczania rozszerzającego się ASF-u. " – napisano w stanowisku przesłanym do resortu rolnictwa.
wk
fot. Jajor

Polecany artykuł

Tajemnica martwych dzików w workach

Polecane dla Ciebie:

article icon

Ile kosztuje używany pług obrotowy?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii