StoryEditor

Szykują się twarde negocjacje – nie ma zgody na zmiany KE w Krajowym Planie Strategicznym

Ministerstwo rolnictwa zapowiada twarde negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Planu Strategicznego. Chcemy wprowadzać Zielony Ład, ale bez ograniczania zdolności produkcyjnych polskiego rolnictwa. Nie będzie zgody na wszystkie uwagi Brukseli do PS. Wojna wymusza zmianę podejścia do reformy Wspólnej Polityki Rolnej.
07.06.2022., 08:06h

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na interpelację posłów Tadeusza Tomaszewskiego oraz Wiesława Szczepańskiego z Lewicy w sprawie wyzwań stojących przed rolnictwem oraz Wspólną Polityką Rolną w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Wojna zmienia zasady gry

MRiRW zgodziło się z opinią, że wojna w Ukrainie musi przełożyć się na podejście do Wspólnej Polityki Rolnej. Agresja Rosji na Ukrainę, która powoduje przerwanie części dotychczasowych łańcuchów dostaw, wymusza podejmowanie działań mających na celu uniezależnienie się Unii od importu i zapewnienie jej suwerenności żywnościowej. Resort rolnictwa zapewnia, że Polska aktywnie uczestniczy na forum UE w dyskusji na ten temat, wnioskując o ograniczenie niektórych wymogów obowiązkowych w ramach Planu Strategicznego WPR (PS WPR), m.in. warunkowości, które mogą prowadzić do ograniczenia produkcji.

Zielony Ład tak, ale…

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi deklaruje, że chce realizować założenia Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) w sposób zgodny ze stanem i potrzebami sektora rolnego, tak, aby zachować jego konkurencyjność oraz potencjał eksportowy. Przesłany do Brukseli pro...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 10:10