Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Odwołanie ministra rolnictwa – sejmowa komisja podjęła decyzję!

14.03.2019

Drukuj

Odwołanie ministra rolnictwa – sejmowa komisja podjęła decyzję!

Artykuł dostępny

Posłanka Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela długo uzasadniała wniosek o odwołanie ministra Jan Krzysztofa Ardanowskiego wyliczając długa listę błędów oraz zaniechań. Zaliczono do nich między innymi: kryzys w sektorze wołowiny (afera z nielegalnym ubojem bydła), pogarszającą się sytuację na rynku wieprzowiny (import 7 mln prosiąt) , bezczynność w związku z występowaniem ASF, upadek hodowli koni arabskich oraz braki kadrowe w inspekcji weterynaryjnej.

r e k l a m a

- Jeden lub dwóch lekarzy weterynarii na powiat powoduje, ze nie można efektywnie zwalczać afrykańskiego pomoru świń oraz będą się pojawiać takie afery jak ta z nielegalnym ubojem bydła. Minister zapowiedział reformę Inspekcji Weterynaryjnej, ale nie ma na nią pieniędzy, bo budżet na rolnictwo w tym roku jest o 1,5 mld zł mniejszy - mówiła D. Niedziela.

Wśród zarzutów pojawiło się również brak realizacji niestandardowej  pomocy po klęsce suszy, która zdaniem opozycji była realizowana w taki sam sposób jak przez rząd Ewy Kopacz podczas suszy w 2015 r.

Polecany artykuł

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Debata nad wnioskiem o odwołanie ministra rolnictwa


- Bierzemy udział w cyrku i żenadzie. Poseł Niedziela czyta ile gospodarstw rolnych zlikwidował Ardanowski, ale może trzeba zapytać ile gospodarstw zlikwidowała Platforma podczas 8 lat rządów - powiedział podczas dyskusji Sławomir Izdebski. Na Sali pojawił się również szef Kółek Rolniczych, który niedawno wyszedł z więzienia.

- Minister Ardanowski skorumpował wszystkie organizacje rolnicze - powiedział Władysław Serafin, którego zdaniem organizacje rolnicze nielegalnie wyprowadzają pieniądze z funduszy promocji artykułów rolno-spożywczych. 

- To jest jedyny minister rolnictwa, który sprzeciwił się ustawie o ochronie zwierząt, która likwidowała hodowle zwierząt futerkowych oraz była zagrożeniem dla innych hodowli świń i bydła - mówił Grzegorz Sybilski ze Związku Zawodowego Rolników „Solidarni”.

- Wniosek jest wątły, ale powiedzieć, że jest wątły to mało, ten wniosek to jest totalna kompromitacja - skomentował wystąpienie Doroty Niedzieli poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości, który zwrócił uwagę na rosnący eksport polskiej żywności. Jego zdaniem zarzuty PO wobec pomocy suszowej to „Himalaje hipokryzji”, gdyż jej wysokość była rekordowo wysoka.

- To jest hucpa polityczna, na którą Prawo i Sprawiedliwość nie może pozwolić i będziemy bronić ministra Ardanowskiego - dodał poseł Robert Telus z PiS.

Odpowiedź ministra Ardanowskiego


- Jeżeli ktoś nie rozumie problemów rolniczych i nie czuje pokory przed złożoną sytuację polskiego rolnictwa to nie nadaje się na stanowisko ministra i nie powinien na ten temat się wypowiadać - rozpoczął swoją wypowiedź minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który następnie odniósł się do większości zarzutów.

Jego zdaniem nie można mówić o kryzysie polskiego sektora wołowiny kiedy sprzedaż tego mięsa zagranicę bije rekordy. Podtrzymał opinię, że afera z nielegalnym ubojem była jednostkowym przypadkiem a polska wołowina jest bezpieczna. Minister oczekuje teraz szybkiego ukarania winnych. W przypadku zarzutów dotyczących nieefektywnych działań dotyczących zwalczania ASF przypomniał, że z wirusem nieskutecznie walczymy od 2014 r. i trzeba do tematu podchodzić z większa pokorą.

Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że zarzut dotyczący upadku stadnin koni arabskich jest nietrafny, gdyż kłopoty z nimi to bardziej efekt działania ministra Jurgiela, a nie Ardanowskiego. 

Zdaniem ministra Ardanowskiego wniosek o jego odwołanie jest efektem wypalenia opozycji, która nie mając pomysłu na zaistnienie w mediach, zgłasza takie wnioski. 


- Trochę na zasadzie, halo my tu jesteśmy, jeszcze istniejemy - powiedział szef resortu rolnictwa.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Zobacz wideo

Sprawdź co w marcowym numerze top agrar Polska!

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii