StoryEditor

Ogólnopolski Protest Rolników 20 marca - blokady gmin, powiatów, województw i dróg

Rolnicy na 20 marca szykują się na ogólnopolskie protesty, które odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich, ale również w miastach powiatowych i na drogach. Rolnicy nie zamierzają się poddać, dopóki nie zostaną zrealizowane ich postulaty.
12.03.2024., 11:38h

- Na 20 marca został zaplanowany Ogólnopolski Strajk Generalny. Będzie to najazd gwiaździsty na każde miasto wojewódzkie. Nie poddamy się dopóki nasze postulaty nie zostaną w pełni zrealizowane. Do miast wjadą ciągniki - mówi Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy rolniczej "Solidarności". Dodaje, że rolnicy nie mogą odpuścić protestów mimo pracy w polu i muszą walczyć o swoje, bo nikt inny za nich tego nie zrobi. Mimo, że na spotkaniu z premierem padły propozycje rozwiązań, to nadal rolnicy czekają na konkrety i kluczowe decyzje, które mają być podjęte między 15, a 25 marca. 

Rolnicy planują dalsze rozmowy i negocjacje z rządem, jednak w Polsce protesty na granicy z Ukrainą oraz protesty dróg ekspresowych i autostrad w Polsce nie ustają. Chociażby wczoraj rolnicy z Roli Wielkopolski wyjechali na drogi swojego województwa. 

Rolnicy organizują się w województwach

20 marca organizowany jest protest generalny, który obejmie zasięgiem cały kraj. Naszym zadaniem jest zorganizować jak najwięcej oddolnych protestów w Wielkopolsce. Zapraszamy wszystkie chętne osoby, które chcą się zaangażować w organizację strajku jutro czyli 12 marca na godzinę 19.00 do sali wiejskiej w Grzebienisku. Musimy wywrzeć ogromną presję na rządzie. Rodaków prosimy o wsparcie i wyrozumiałość, najlepiej zróbcie sobie dzień wolny od pracy, w ten sposób też pomożecie! - informuje organizacja rolników Rola Wielkopolski. 

Wiele spotkań organizacyjnych ma się dopiero odbyć i rolnicy ustalą dokładnie, jak będą przebiegać protesty. 

Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Solidarność RI 9 marca pod Centrum Dialog gdzie odbywał się Szczyt Rolniczy z premierem Donaldem Tuskiem twierdzi, że blokowane będą miasta wojewódzkie, powiatowe i drogi. 

- Będziemy protestować, żeby przeciwstawić się „zielonej komunie" - mówił Obszański. 

Do starostw powiatowych wpływają zawiadomienia o planowanych na 20 marca protestach. Widać silną organizację w gminach i powiatach. Docierają pierwsze zapowiedzi dot. blokad w miastach wojewódzkich, a co za tym idzie pisma radnych o blokady wjazdu do miast ciągników i maszyn rolniczych. 

- Zapowiadamy protest 20 marca w każdej gminie i w każdym powiecie od godziny 7.00 do godziny 19.00 - mówił Stanisław Barna w sobotę po Szczycie Rolniczym. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 08:52