StoryEditor

Zagrożenie z przeszłości: niewybuch na polu w powiecie świebodzińskim

Podczas wiosennych prac rolnych w powiecie świebodzińskim rolnik natknął się na niebezpieczne znalezisko. Na polu znajdował się niewybuch. Zdarzenie to przypomina o ciągle istniejącym ryzyku, jakie niosą ze sobą pozostałości po II Wojnie Światowej.
09.03.2024., 10:00h

Rolnik znalazł niewybuch na polu

Wraz z nadejściem wiosny rolnicy przystępują do prac polowych, które mogą nieść ze sobą niespodzianki ukryte głęboko pod ziemią. W poniedziałek 4 mara podczas orki pługiem jeden z rolników odkrył niewybuch, o czym powiadomił odpowiednie służby. Znalezisko to, będące „pamiątką” z czasów II Wojny Światowej, w gminie Łagów zostało zabezpieczone przez świebodzińskich policjantów i Nieetatową Grupę Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego

image
FOTO: KPP Świebodzin

Pocisk był pilnowany przez dobę do momentu przybycia 21 Patrolu Rozminowania Saperskiego z 5 Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego. Przypadek jest przestrogą dla wszystkich, aby nie podejmować ryzykownych działań w przypadku trafienia na podobne obiekty.

Zobacz także: Ukradł 115 prosiaków z chlewni – „24-latek odziany w bluzę typu ninja”

Jak zachowywać się w przypadku znalezienia niewybuchu?

Jeśli podczas prac polowych natrafimy na niewybuch lub niewypał, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Oto kilka kluczowych kroków, które należy podjąć:

  • Nie dotykaj znaleziska! Pod żadnym pozorem nie należy odkopywać, dotykać ani przenosić go w inne miejsce lub wrzucać do ogniska/stawów/rowów.
  • Oznacz miejsce znalezienia. Wyraźnie oznacz i zabezpiecz miejsce znalezienia przed dostępem innych osób.
  • Powiadom odpowiednie służby. Skontaktuj się z policją, podając dokładne miejsce odnalezienia, opis wyglądu, gabarytów, ilości oraz swój numer kontaktowy.

Po powiadomieniu policja potwierdzi rodzaj znaleziska i wezwie patrol saperski. Miejsce zostanie zabezpieczone do czasu ich przybycia, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim w okolicy.

Należy pamiętać, że przywłaszczanie tego typu przedmiotów także może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje karne.

image

Kontrola rolnika podczas pracy na polu przez policje

Mkh na podst. KPP Świebodzin

Fot. KPP Świebodzin

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 00:27