StoryEditor

Olej napędowy tanieje. Kupować zapas paliwa czy czekać?

Od wybuchu wojny w Ukrainie na rynku paliw panuje spore zamieszanie. Drastyczny wzrost cen paliw był efektem wielu różnych czynników. Od kilku dni paliwa tanieją. Jak długo się to utrzyma?
12.04.2022., 22:04h
Już dawno zdążyliśmy zapomnieć, że od 1 stycznia br. rząd obniżył akcyzę na paliwo, by zmniejszyć jego ceny. Potem w lutym obniżka podatku VAT na paliwo z 23 do 8%. To były działania, które czasowo obniżały ceny paliw, które na rynkach światowych ciągle drożały.

Jednak dopiero po napaści Rosji na Ukrainę i panice na rynku ceny poszybowały w górę utrzymując się na poziomie grupo powyżej 7 zł za 1 litr, a okresowo nawet powyżej 8 zł za litr. Na wielu stacjach paliw wprowadzono limity zakupu na 1 pojazd. i tak kierowcy aut osobowych mogli zatankować maksymalnie 50 litów do baku, ciągników rolniczych - 300 litrów, a ciężarówek - 500 litrów jednorazowo. Nie było też możliwe kupno paliwa do kanistrów.

Ceny spadają

W ciągu ostatnich 3 tygodni średnia cena hurtowa oleju napędowego spadła o 1.03 zł z 7,26 zł za litr (25.03) do 6,23 zł za litr (12.04). Z kolei średnia cena hurtowa benzyny bezołowiowej Pb 95 obniżyła się o 0,53 zł z 6,21 zł za litr (26.03) do 5,68 zł za litr (12.04).
Na stacjach benzynowych stawki te są o ok 0,60 - 0,70 zł wyższe na każdym litrze. Ceny oleju napędowego wahają się pomiędzy 6,95 a 7,01 zł za 1 litr, a benzyny bezołowiowej Pb 95 pomiędzy 6,28 a 6,41 zł za litr.

Jakie dalsze prognozy?

Niewykluczone, że niebawem ceny paliw znów pójdą w górę. Po pierwsze, dolar znów się umacnia i 12 kwietnia wg kursu NBP kosztował 4,2926 zł. Po drugie, sankcję nakładane na Rosje sprawiają, że coraz więcej krajów rezygnuje z zakupu rosyjskiej ropy, szukając innych dostawców. To z kolei generuje trzeci czynnik: OPEC poinformował wczoraj Unię Europejską, że nie będzie wydobywać i produkować więcej ropy, czego domagają się od wielu tygodni Stany Zjednoczone i Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Rosja eksportuje dziennie 7 milionów baryłek ropy. Utrata tego wolumenu na rynku zdaniem OPEC jest niemożliwa do zastąpienia - informuje portal e-petrol.pl.
Sami Rosjanie szacują, że sprzedaż ich ropy zmniejszy się w 2022 roku o 20%. Są świadomi tego, że w ramach sankcji cześć krajów nie kupi od nich tego surowca, ale są na niego inni chętni jak choćby Chiny, które mają coraz większe potrzeby energetyczne.

Kupować zapas paliwa czy czekać?

Podobnie jak w przypadku nawozów, tej wiosny wygrani są ci rolnicy, którzy kupili zapas paliwa jesienią 2021 roku. Należy się spodziewać, że duża liczba czynników destabilizujących rynki paliw i całą gospodarkę będzie długofalowo oddziaływała na ceny hurtowe i detaliczne. Biorąc pod uwagę to, że aktualna cena jest aż o 1,03 zł niższa niż 3 tygodnie temu warto zapewne rozważyć zakup częściowego zapasu paliwa. Jeżeli ceny spadną w najbliższych dnia, wówczas można poczynić kolejny zakup. Gdyby się okazało, że cenniki pójdą w górę, to w gospodarstwie będzie już jakaś ilość tańszego paliwa.

Jak można zatankować nieco taniej?


W sytuacji, w której olej napędowy możemy kupić tylko na stacjach benzynowych, warto przypomnieć, że Prenumeratorzy top agrar Polska mogą liczyć na zniżkę w wysokości 0,08 zł na każdy litr paliwa zakupiony na stacjach PKN Orlen. Jeżeli jesteś naszym Prenumeratorem i chcesz skorzystać z tej możliwości to zadzwoń pod numer 61 886 29 02 (od poniedziałku do piątku) lub napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Poinformujemy Cię w jaki sposób będziesz mógł skorzystać z tańszego paliwa.

Nie masz jeszcze prenumeraty? Sprawdź naszą ofertę TUTAJ!

Źródło: e-petrol.pl
Fot. envato elements
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 16:55