Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Opozycja chce narodowego programu walki z ASF

Obrazek

Opozycja wzywa rząd do stworzenia narodowego programu walki z afrykańskim pomorem świń oraz pisze do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry list w sprawie przedłużającego się śledztwa dotyczącego niegospodarności w stadninach koni arabskich w Janowie Podlaskim.

wk29 maja 2018, 12:59
Obradujący w Lublinie „Gabinet Cieni” Platformy Obywatelskiej skrytykował dotychczasowe działania resortu rolnictwa dotyczące walki z ASF. Zdaniem posłów opozycji, rząd musi natychmiast wprowadzić w życie narodowy program zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Jego podstawą powinno być:
  • stworzenie specjalnego funduszu dla hodowców świń poszkodowanych przez wirus ASF;
  • rezygnacja z budowy płoty na wschodnie granicy;
  • wsparcie kadrowo-finansowe Inspekcji Weterynaryjnej;
  • przeprowadzenie kampanii informacyjnej wśród rolników, myśliwych i społeczeństwa na temat ASF.

W Polsce od 2014 r. wykryto już 112 ognisk ASF. Tylko w tym roku jest ich już 8.

Co z arabami z Janowa?


Opozycja zajęła się także sytuacją w polskich hodowlach koni arabskich. Zwrócono uwagę na pogarszająca się sytuację finansową SK w Janowie Podlaskim oraz Michałowie. I tak w Janowie Podlaskim w 2015 r. sprzedano 41 koni za 9,6 mln zł a w 2017 r. 58 koni za 3 mln zł.
W Michałowie w 2015 r. 74 konie za 8,3 mln zł, a w 2017 r. 73 konie za 3,6 mln zł.

Jednocześnie wzrosły koszty tzw. wynagrodzeń osobowych i bezosobowych (umowy o dzieło i zlecenia) oraz prowadzona jest niejasna polityka kadrowa (brak konkursów, nieznane kompetencje zatrudnionych). Zdaniem opozycji, która prezentowała powyższe dane, to najlepszy dowód na niegospodarność w Janowie i Michałowie.
– A przypomnę, że to właśnie niegospodarność była przyczyną zwolnienia pana prezesa Marka Treli z Janowa Podlaskiego. To był koronny argument. A przez 2,5 roku śledztwa prokurator nie ma żadnych dowodów na niegospodarność – mówiła na konferencji prasowej Dorota Niedziela, minister rolnictwa w „Gabinecie Cieni” PO. 

Co więcej, zdaniem opozycji śledztwo w sprawie niegospodarności jest sztucznie przedłużane.
– Po raz kolejny nie mając żadnych nowych faktów wymieniani są prokuratorzy, aby to śledztwo, z powodów politycznych, było nadal prowadzone – mówiła podczas konferencji prasowej posłanka PO Joanna Mucha.

W czerwcu 2017 r. prokuratura zapowiedziała, że sprawa zostanie umorzona. Ale na wniosek Prokuratora Krajowego śledztwo przedłużono do lutego 2018 roku, później do 9 maja, a teraz do października.
– Panie Ministrze, proszę przyznać, że po ponad dwóch latach śledztwa nie ma już podstaw do przeciągania sprawy i szukania na siłę dowodów. Pan Marek Trela był po prostu bardzo dobrym zarządcą Stadniny. A takich ludzi należy doceniać, a nie szczuć ich i zmuszać do opuszczenia kraju. Wnoszę, aby prokuratura nie przydłużała sztucznie śledztwa. Pragnę w sposób jednoznaczny zaprotestować przeciw wykorzystywaniu instytucji prokuratury do uzasadniania błędnych decyzji personalnych rządu, w którym pan pracuje– napisała posłanka Joanna Mucha w liście do Zbigniewa Ziobry.

Posłanki podkreśliły, że minister rolnictwa powinien przeprosić Markę Trelę i Jerzego Białoboka (SK Michałów) za wyrzucenie z pracy na podstawie całkowicie bezpodstawnych podejrzeń i przywrócić do pracy w stadninach. Co więcej, śledztwo w sprawie niegospodarności powinno być podjęte wobec obecnych władz stadnin koni w Janowie i Michałowie.
– Dlaczego cena koni arabskich sprzedawanych w Janowie spadła wielokrotnie? Nie ma to żadnego uzasadnienia w stosunku do cen, które utrzymują się na świecie. Więc pytanie jest absolutnie zasadne, co takie się stało i w jaki sposób sprzedawane są konie, że osiągają tak niskie ceny. W tej sprawie powinno być podjęte śledztwo – podsumowała Dorota Niedziela.
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)