StoryEditor

Podatek cukrowy – chaos w przepisach

Przedsiębiorcy z łańcucha dostaw napojów słodzonych obawiają się nie tylko znacznego wzrostu cen i związanego z nim spadku popytu. Ich nie mniejszy niepokój budzi chaos prawny i ewentualność, że branżę „czeka sprawdzanie przepisów w boju” – relacjonuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
05.01.2021., 10:01h
Konstrukcja nowego podatku cukrowego jest sama w sobie skomplikowana. Składa się on z części stałej – wynoszącej 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub słodzika – oraz części zmiennej, w wysokości 5 groszy za każdy gram powyżej 5 gram cukru na każde 100 ml, w przeliczeniu na litry. Co gorsza, przepisy wprowadzające nową daninę są bardzo niejasne – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że w jednym miejscu przepisów wprowadzających podatek od cukru mowa jest o całym cukrze w produkcie, a w innym – tylko o cukrze dodanym. Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności, zwraca uwagę w rozmowie z „DGP”, że nie jest jasne, kto ma płacić nową daninę – producent czy dystrybutor. Zwraca też uwagę, że formularz służący do rozliczania daniny pojawił się dopiero przed świętami, w dodatku w wersji roboczej.

Organizacja zwróciła się do Krajowej Administracji Skarbowej z prośbą o interpretację podatkową, uzyskując odpowiedź, że nowa danina to „nie podatek, a opłata i w związku z tym urząd nie może stworzyć interpretacji podatkowej” Według KAS właściwym urzędem do rozwiania wątpliwości jest twórca podatku, czyli resort zdrowia. Ten zaś odsyła do prawników.

Producenci są pewni, że czeka ich batalia z urzędami skarbowymi o niewłaściwie naliczony podatek i nie wykluczają, że dopiero sądy mogą rozstrzygnąć ten spór.

Źródło: gazetaprawna.pl, wiadomoscihandlowe.pl, fot. archiwum
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 11:23