StoryEditor

Podatek rolny za kwiaty pod gołym niebem, a nie dochodowy

Kto hoduje rośliny ozdobne na działce, a nie w szklarni lub tunelu, płaci jedynie podatek rolny, a nie dochodowy z tytułu ich sprzedaży – odpowiedział dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2020 r. (syg. Akt 0115-KDIT3. 4011.378.2020.01.AWO).
20.08.2020., 13:08h
Pytanie w tej sprawie zadała podatniczka, która uprawia kwiaty na działce budowlanej męża, które potem sprzedaje. Z tego tytułu w kwietniu br. złożyła zeznanie podatkowe w formie PIT-36. Potem zaczęła zastanawiać się, czy postąpiła zgodnie z prawem, bowiem ustawa o PIT nie ma zastosowania do rozliczania przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Są nimi: uprawy w szklarniach i tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni oraz uprawy in vitro (art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o PIT). Z kolei na podstawie art. 2 ust. 2 jednym z rodzajów działalności rolniczej jest wytwarzanie produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw.

Po analizie przepisów producentka roślin ozdobnych wywnioskowała, że skoro uprawia kwiaty pod gołym niebem, jej działalność winna zostać zakwalifikowana jako działalność rolnicza, która opodatkowana jest podatkiem rolnym. Potwierdził to dyrektor KIS. Odpisał, że hodowla roślin ozdobnych stanowi dział specjalny produkcji rolnej, jedynie wówczas, gdy odbywa się w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2 lub w tunelach foliowych ogrzewanych po...
Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:52