StoryEditor

GLW uzgodnił nowe świadectwo weterynaryjne z Ukrainą

Główny Lekarz Weterynarii uzgodnił nowy wzór świadectwa weterynaryjnego na produkty mięsne eksportowane z Polski na Ukrainę. Zawiera on zapisy, które umożliwiają rozróżnienie gatunków zwierząt, z których pozyskano mięso użyte do wyprodukowania danego produktu. 
20.08.2020., 09:08h
Identyfikacja ta umożliwia wysyłkę produktów mięsnych nie zawierających w swoim składzie wieprzowiny z województw, na które strona ukraińska nałożyła restrykcje importowe w związku z ASF. 

Jak podkreśla resort rolnictwa eksportem do Ukrainy zainteresowane są przede wszystkim zakłady produkujące wyroby drobiowe. Służba weterynaryjna Ukrainy od 2015 r. sukcesywnie, dla poszczególnych województw, wprowadzała zakazy importu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF, a także produktów, surowca, materiału genetycznego pochodzącego od nich oraz pasz.

Zapisy w obwiązującym do tej pory  świadectwie uniemożliwiały wysyłkę na Ukrainę konserw, kiełbas i gotowych produktów mięsnych z zakładów położonych na tych obszarach, nawet jeśli nie zawierały one w swoim składzie wieprzowiny.
Obecnie restrykcjami importowymi objętych jest 7 województw.

Nowy wzór świadectwa już obwiązuje i dostępny jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz u powiatowych lekarzy weterynarii.

Źródło: MRiRW
Fot. poglądowe
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 00:15