StoryEditor

Podczas posiedzenia Sawicki apelował o szybkie zmiany

Poniedziałkowe posiedzenie unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa skupiło się wokół spraw związanych z rolnictwem ekologicznym, uproszczenie WPR i program bioasekuracji. Minister Sawicki apelował do KE, aby wszystkie postulaty zmian były wdrożone natychmiast, a nie pozostawały tylko na dokumencie.
14.05.2015., 10:05h

Bardzo ważną omawianą kwestią był projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Podczas wystąpienia Minister Marek Sawicki powiedział, że tekst kompromisowy uwzględnia niektóre postulaty zgłaszane przez Polskę, jednocześnie podkreślił potrzebę dalszych prac tak, aby tzw. Podejście Ogólne zawierało elementy uproszczenia tego systemu produkcji  i było wdrażane w praktyce. Szczególnie, jeśli chodzi o kontrolę obecności pozostałości środków niedozwolonych w produkcji ekologicznej oraz wymogu stosowania oświadczeń oraz procedury przystępowania do systemu rolnictwa ekologicznego.

Ostatecznie po burzliwej dyskusji, nie udało się przyjąć Podejścia Ogólnego, a dalszą debatę w tym zakresie Prezydencja przełożyła na czerwcowe posiedzenie Rady Ministrów. Dalszym punktem podjętym podczas obrad Rady AGRIFISH było przyjęcie projektu konkluzji Rady w sprawie uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej. Ten projekt ministrowie przyjęli jednomyślnie. Jedyne uwagi dotyczą konieczności zmniejszenia obciążeń administracyjnych i kosztów ponoszonych przez rolników i innych beneficjentów, organizacji producentów oraz administracji krajowych. Ponadto w przyjętym dokumencie przedstawiono elementy WPR, które wymagają najpilniejszej uwagi i podjęcia działań w celu uproszczenia. Ministrowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedstawienie konkretnych inicjatyw na rzecz uproszczenia WPR.

Minister Sawicki zaapelował do Komisarza Phila Hogana, aby konkluzje te nie były tylko dokumentem prezentującym wyniki trwającej dyskusji nad upraszczaniem, ale szybko znalazły swoje odzwierciedlenie w odpowiednio zmienionych przepisach prawnych i zaczęły powszechnie obowiązywać. Hogan odpowiadając podkreślił, że uproszczenie WPR leży w gestii wszystkich instytucji UE i tylko wspólnie może być osiągnięty zamierzony cel. Poinformował, iż KE dokonuje przeglądu WPR pod kątem uproszczenia oraz dodatkowo analizuje nadesłane propozycje z państw członkowskich oraz z Parlamentu Europejskiego. Poinformował również, że pakiet propozycji upraszczających system płatności bezpośrednich chce wdrożyć jeszcze w 2015 roku, a najbliższa ekspercka dyskusja odbędzie się na Komitecie ds. Dopłat Bezpośrednich w dniu 20 maja br.

W czasie posiedzenia minister Marek Sawicki poinformował jednocześnie Radę, że na najbliższym posiedzeniu Specjalnego Komitetu do Spraw Rolnych Polska przedstawi wniosek o uznanie pomocy krajowej na realizację w okresie od dnia 15 maja 2015 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. programu bioasekuracji, mającego na celu zapobieganie szerzeniu się chorób zakaźnych, podlegających obowiązkowi zwalczania, za zgodną z zasadami wspólnego rynku. Uzasadniając, Minister wskazał, że właściwe zabezpieczenie gospodarstw przyczyni się do przyspieszenia likwidacji choroby ASF, a w dalszej konsekwencji odzyskanie statusu państwa wolnego od tej choroby.

Na koniec, dodatkowo na wniosek Słowenii omówiono inicjatywę ogłoszenia dnia 20. maja Światowym Dniem Pszczół. Wszystkie wypowiadające się państwa  członkowskie poparły tę propozycję, podkreślając w swoich wypowiedziach niezwykle istotną rolę, jaką pszczoły miodne odgrywają w utrzymaniu równowagi w ekosystemie, zapewnieniu ciągłości działalności rolnej oraz produkcji miodnej ważnej również dla małych producentów.  oprac. ag

Źródło: MRiRW

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. maj 2024 21:04