StoryEditor

Podtopienia, uszkodzenia upraw i budynków w Wielkopolsce. Rolnicy zgłaszajcie straty!

Ostatnie dni były trudne dla wielu rolników w woj. wielkopolskim. Nawałnice, trąba powietrzna, deszcz nawalny - to wszystko spowodowało, że wiele upraw i budynków jest zniszczonych. Rolnicy zgłaszajcie szkody!

22.08.2024., 15:25h

W ostatnich dniach Wielkopolska płynęła w strugach deszczu. Niestety wystąpiły liczne podtopienia, zalania, uszkodzenia upraw, budynków czy środków trwałych. WIR przypomina, że rolnicy mogą zgłaszać wnioski o oszacowanie szkód do tzw. Gminnych Komisji Klęskowych. Komisje zostały powołane przez Wojewodę do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.

Komisje Gminne działają w trybie ciągłym

WIR podkreśla, że w województwie wielkopolskim komisje działają w trybie ciągłym, co oznacza, że nie ma potrzeby każdorazowego uruchamiania, gdy wystąpią niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Najważniejszym sygnałem podjęcia prac przez komisje, jest wniosek o oszacowanie strat złożony przez poszkodowanego rolnika. 

Jak ustalana jest wysokość szkody?

Gminna Komisja ustala wysokość szkody poprzez lustrację na miejscu, która jest powołana przez wojewodę, ze względu na miejsce wystąpienia szkód:

  • w ciągu 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, tj.: od wschodów do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy lub jej likwidacji, albo
  • nie później niż w terminie do 3 miesięcy od wystąpienia gradu, deszczu nawalnego,huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny - w przypadku szkód w środku trwałym, albo
  • nie później niż w terminie do 12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód - w przypadku szacowania szkód spowodowanych przez powódź w budynkach.

Cała produkcja w gospodarstwie przy szacowaniu szkód

WIR dodaje, że trzeba pamiętać o tym, że w przypadku szacowania szkód spowodowanych przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę, brana pod uwagę jest cała produkcja w gospodarstwie, również produkcja zwierzęca, jeżeli rolnik taką prowadzi. Tylko w przypadku szkód spowodowanych przez suszę, produkcja roślinna jest oddzielona od zwierzęcej.

Kiedy protokół szacowania strat?

Komisja Gminna ma 30 dni od oszacowania szkód, żeby złożyć wojewodzie protokół. Natomiast w przypadku protokołów zbiorczych w terminie 45 dni.

oprac dkol na podst. WIR

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. październik 2024 02:16