Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Pojedziesz ciągnikiem bez dokumentów!

31.08.2018

Drukuj

Pojedziesz ciągnikiem bez dokumentów!

Artykuł dostępny

Każdemu zdarzyło się zapomnieć dokumentów – czy od auta osobowego, czy ciągnika.
Do 1 października 2018 r. grozi za to mandat. Jednak po tym terminie wystarczy numer rejestracyjny pojazdu i wszystko będzie wiadomo, podczas ewentualnej kontroli, bo w bazie danych umieszczone będą zbiorcze informacje na temat aktualnego stanu polisy OC, AC czy właściciela pojazdu w dowodzie rejestracyjnym. 

r e k l a m aMinisterstwo Cyfryzacji przygotowało nowelizację ustawy - Prawo o ruchu drogowym, w której zaznaczono, że kierujący pojazdem nie musi posiadać przy sobie dokumentów (polisy i dowodu rejestracyjnego). 
Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji podpisał komunikat, że ustawa wchodzi w życie za trzy miesiące, czyli od 1 października tego roku. 

– Obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Uwaga! Po przyjętych zmianach, za brak prawa jazdy nadal będą grozić kary – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. 

CEPIK


Dane pojazdu są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Policja, straż miejska czy inspekcja transportu drogowego podczas ewentualnej kontroli będzie mogła sprawdzić dane zdalnie, bez konieczność weryfikacji dokumentów w formie papierowej. W CEPIK-u gromadzone są także informacje na temat ilości punktów karnych.

Zatrzymanie dokumentów

Polecany artykuł

„Jesteśmy w Polsce i interesują nas sprawy polskie“. Debata inaugurująca Porozumienie RolniczeW przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. 
Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał. 


Co musisz mieć przy sobie?

Nadal należy mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty, a także wiedzieć gdzie dowód rejestracyjny i OC aktualnie się znajdują. Dowód rejestracyjny jednak nadal będzie dokumentem wymaganym podczas rejestracji, zbycia pojazdu czy w Stacji Kontroli Pojazdów oraz podczas wywozu za granicę.


dkol/gov.pl/cyfryzacja

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii