StoryEditor

Polski eksport: czy jesteśmy samowystarczalni?

W zeszłym roku sprzedaliśmy żywność za rekordową kwotę 37 mld euro. To co cieszy, to ogromna nadwyżka w bilansie handlu zagranicznego, która grubo przekroczyła 12 mld euro oraz rosnąca ilość żywności przetworzonej, którą wysyłamy w świat.
10.03.2022., 13:03h

Na prośbę posłów ministerstwo rolnictwa przedstawiło informację dotyczącą wyników handlu zagranicznego polską żywnością.

Jest rekord!

Z ostatnich danych wynika, że w 2021 r. sprzedaliśmy za granicę produkty rolno-spożywcze o wartości 37 mld euro. To 3 mld euro więcej niż rok wcześniej. Towarzyszy temu dodatnie saldo (12,7 mld euro), gdyż import wyniósł ok. 24 mld euro.

Polska znalazła się w ten sposób na 7. miejscu w UE , jeżeli chodzi o eksport produktów rolno-spożywczych, (awans o trzy pozycje) i jest również na 3. miejscu, jeżeli chodzi o państwa, które mają dodatni bilans.

– Widać, że polska żywność cieszy się na świecie wielkim uznaniem, wielką popularnością. Jest to dobrej jakości żywność eksportowana, ale też jest bardzo istotne, aby podkreślić, że ta żywność w dużej mierze jest eksportowana w formie już przetworzonej, bo między 86% a 88% tej żywności jest przetworzone – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk. 

Kto zapełni ukraińską lukę?

Przedstawiciel MRiRW podkreślił, że w handlu zagranicznym w związku z agresją Rosji na Ukrainę można spodziewać się teraz ogromnych zawirowań i wzrostu zapotrzebowania na żywność  Polski.

– Dlatego rynek będzie bardzo trudny, również ze względu na niedobory związane z produktami z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Ale należy podkreślić i uspokoić, że z jednej strony mamy problemy ukraińsko-białorusko-rosyjskie, jeżeli chodzi o rynki, a z drugiej strony widzimy, że będzie wielkie zapotrzebowanie na produkty rolno-spożywcze z Polski – tłumaczył posłom N. Kaczmarczyk. 

Paliwa nie zabraknie?

Wiceminister Kaczmarczyk odniósł się również do bieżącej sytuacji na rynkach i zapewnił rolników, że w Polsce nie będzie niedoboru paliw. Dostajemy od naszych Czytelników inne sygnały, przeczytacie o nich tutaj.

– To paliwo jest i kiedy rynek się unormuje, nasyci – bo widzimy też sytuacje, w których obywatele boją się, że tego paliwa nie ma – ceny również powinny się unormować. Dlatego zapewniam państwa, że jeżeli chodzi o paliwo, to to paliwo jest – podsumował wiceminister.

Tymczasem zostawiamy Was ze zdjęciem zrobionym przed chwilą w centralnej części kraju.


wk
fot. EnvatoElements, bcz

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 21:57