Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pomoc suszowa 2019 – ile pieniędzy na kontach rolników?

Obrazek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że na kontach rolników znalazło się już... 150 mln zł. Sprawdź szczegóły!

Dorota Kolasińska11 października 2019, 15:44
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że do 11 października, podczas pierwszych dni naboru wniosków, rolnicy złożyli 80 tys. wniosków.

Przypomnijmy, że nabór wniosków o pomoc suszową ruszył 3 października br.  Do środy (9 października) włącznie Agencja przekazała na konta rolników prawie 150 mln zł.

Rolnicy poszkodowani przez tegoroczną suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź mogą ubiegać się o wsparcie z budżetu państwa rekompensujące straty w uprawach.

Biura powiatowe ARiMR od 3 do 31 października przyjmują wnioski o tzw. pomoc suszową. W ciągu pierwszych pięciu dni roboczych do Agencji wpłynęło ponad 59 tysięcy wniosków o udzielenie pomocy finansowej w związku ze szkodami poniesionymi w 2019 roku w uprawach rolnych na skutek suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Nadal jednak jest problem, bo nie wszyscy poszkodowani rolnicy mogą złożyć wnioski o wsparcie. Powodem jest brak protokołów suszowych sporządzonych przez gminne komisje i zatwierdzonych przez wojewodów. Rolnicy nerwowo czekają, aż te protokoły do nich wrócą, ale w urzędach wojewódzkich ich weryfikacja trwa na ogół bardzo długo, bowiem urzędnicy bardzo skrupulatnie sprawdzają je pod kątem zgodności z raportami IUNG w Puławach.

Więcej informacji na temat pomocy suszowej znajdziesz TUTAJ


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)