StoryEditor

Poznaj wydatki na rolnictwo w 2019 roku!

Pieniądze zawsze wywołują emocje. Tak było i tym razem. Resort rolnictwa zaprezentował projekt budżetu na 2019 r. i został zasypany gradem pytań. Opozycja i działacze rolniczy dopytywali o przyczynę spadku wydatków na wieś i rolnictwo, o zasady finansowanie walki z ASF oraz budowę …nowej siedziby Krajowego Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.
17.10.2018., 09:10h
Wydatki na rolnictwo w 2019 r. zachwalał wiceminister Tadeusz Romańczuk, który poinformował, że łącznie z rezerwami celowymi rząd zaplanował je na poziomie 9,1 mld zł. Dotacja na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to 17,7 mld zł. Te wydatki państwa zostaną powiększone o środki z Unii Europejskiej w wysokości 20,2 mld zł na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych programów pomocowych. Do tego dochodzi 338 mln zł z pożyczek Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pożyczki starczą dla ...10 rolników!

Następnie przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko oddał głos przedstawicielom organizacji.

– Ten budżet to nic innego jak PO-PSL, tu się nic nie zmieniło. Szkoda, że nie ma w budżecie pieniędzy na oddłużenie gospodarstw, kiedy rolnicy są licytowani i popełniają samobójstwa z powodu zadłużenia – skomentował wypowiedź wiceministra Romańczuka Sławomir Izdebski z OPZZiOR.

Działacze rolniczy skrytykowali również pomysł udzielania rolników nisko oprocentowanych pożyczek z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ich zdaniem dostępna kwota pozwoli bowiem na udzielnie kredytów …10 rolnikom.

– Przy tym bu...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 20:57