Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Pozytywnie zaopiniowany projekt ustawy o zwiększeniu zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym

08.11.2018

Drukuj

Pozytywnie zaopiniowany projekt ustawy o zwiększeniu zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym

Artykuł dostępny

– Celem ustawy jest zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 hektar upraw rolnych z 86 do 100 litrów oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego w wysokości 30 litrów do jednej dużej jednostki przeliczeniowej (DJP) w przypadku prowadzenia przez rolnika hodowli bydła – tłumaczył na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk.

r e k l a m a

Przedstawiciele rządu podkreślali, że znacząco wzrosną wydatki budżetu państwa na to działania z 860 mln do 1,180 mld. Jego celem jest poprawa konkurencyjności polskiego rolnictwa poprzez zmniejszenie kosztów produkcji. Jednak dyskusja na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa poszła w dość niespodziewanym kierunku. Większość obecnych organizacji rolniczych zwracała bowiem uwagę, że jest to krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający.

– Przypomnę, że w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie napisano, że zwrot powinien wynosić 128 litrów na hektar, tymczasem teraz proponujecie wzrost z 86 do 100 litrów na hektar. Nie wprowadzając tej obietnicy wydrenowaliście z kieszeni rolniczych przez ostatnie kilka lat ok. 1,5 mld – mówił Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych. – Podatek akcyzowy to jest jedno wielkie oszustwo. To co rząd proponuje to jest 14 zł na hektar, tyle pan minister łaskawca nam daje po tylu latach – grzmiał Marcin Bustowski ze Związku Zawodowego „Solidarni”.

Polecany artykuł

Przyszłość i kierunki rozwoju polskiego rolnictwa na forum Welconomy w Toruniu

Projektu bronił były przewodniczący NSZZ RI „Solidarność", który zwrócił uwagę, że od lat wzrost akcyzy rośnie. – Oczywiście oczekiwania są większe i jako związek domagalibyśmy się więcej, ale rozumiemy, że takie są możliwości i popieramy stanowisko rządu – mówił senator Jerzy Chróścikowski.  

Wiele głosów zwracało uwagę, że wzrost wydatków na zwrot akcyzy jest niewystarczający w związku z podwyżkami kosztów produkcji rolnej jakimi jesteśmy świadkami w ostatnich latach. – Wzrost ceny paliwa i akcyzy w ostatnim czasie powoduje, że te 14 złotych już dawno zostały przez państwo zabrane rolnikom – mówił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Mirosław Maliszewski.  – Trzeba pamiętać, że jesteśmy cały czas krajem na dorobku. Chciałoby się wydawać więcej środków budżetowych m.in. na rolnictwo. Ale ciągle musimy pamiętać o ograniczeniach związanych z przychodami państwa. One rosną z powodu uszczelnienia systemu podatkowego czego efektem jest ta rządowa propozycja. Po prostu wystarczyło przestać kraść panowie z opozycji – odpowiedział opozycji poseł Jacek Bogucki z PiS.

– Na dzisiaj możliwości budżetu są takie, a nie inne i w budżecie na 2019 r. mamy 1 miliard 180 mln zł – podsumował dyskusję wiceminister Romańczuk. Sejm rządowym projektem ustawy zajmie się jeszcze na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym.   wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co się dzieje z wnioskami na modernizację gospodarstw z 2018 roku? Nie uwierzysz…

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii