StoryEditor

Preferencyjne zasady sprzedaży paliwa dla rolników – DIR apeluje do ministra rolnictwa

Rolniczy samorządowcy z Dolnego Śląska apelują do ministra rolnictwa o wprowadzenie preferencyjnych zasad sprzedaży paliwa dla rolników. Ich zdaniem koszty oleju napędowego wzrosły tak bardzo, że nie ma obecnie mowy o opłacalności produkcji rolnej. 
06.07.2022., 14:07h

Dolnośląska Izba Rolnicza napisała pismo do Wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w sprawie wysokich cen paliw i zawnioskowała w nim o wprowadzenie paliwa rolniczego na potrzeby wykonywanych prac w gospodarstwie, dzięki któremu polscy rolnicy będą mieli szanse na uprawianie ziemi na podobnych zasadach jak to się odbywa w krajach zachodniej Europy.

Drogie paliwa podcinają opłacalność produkcji

- Dzięki możliwości zakupu tańszego paliwa, opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego w Polsce znacząco wzrośnie. Zawirowania w gospodarce doprowadziły do rosnących w zatrważającym tempie cen paliw, które niekorzystnie wpływają na opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w niejednym przypadku mogą doprowadzić do utraty zdolności finansowej przez rolnika - napisał Ryszard Borys prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Samorządowcy z Dolnego Śląska przypomnieli, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 3 grudnia 2021 r., zwrot podatku akcyzowego wynosi 1 zł na litr oleju napędowego. Stawka miała jednak inną wartość jeśli chodzi o wymiar pomocy, gdy cena oleju napędowego oscylowała w granicy 5 zł za litr i ma inną teraz, kiedy sięga już 8 zł za litr.

Jak na Zachodzie

Zdaniem DIR zwrot podatku akcyzowego nie jest praktycznie żadną rekompensatą dla kosztów ponoszonych przez rolników. Stąd wniosek, aby maksymalnie zmniejszyć akcyzę na paliwo rolnicze. - Zgodnie z prawem unijnym, państwa członkowskie mogą stosować minimalną stawkę akcyzy do produktów energetycznych. Dlatego też wnioskujemy, aby do czasu wprowadzenia paliwa rolniczego, zwiększyć o 100 % zwrot podatku akcyzowego dla polskich rolników. Pozwoli to stworzyć warunki prowadzenia gospodarstw na podobnym poziomie, jak to wygląda w innych krajach członkowskich UE – czytamy w piśmie do ministra rolnictwa.

Aktualne ceny paliw

Na rynku hurtowym olej napędowy nadal trzyma poziom powyżej 7 zł. Na dzień 6 lipca PKN Orlen wycenił olej napędowy ekodiesel na 7046 zł za m3.Natomiast średnia cena hurtowa oleju napędowego w Polsce to - jak informuje serwis e-petrol.pl - 7031,20 zł/m3. W porównaniu do cen z pierwszych dwóch dekad czerwca to są niższe stawki, ale nadal wysokie i uderzające w kieszeń rolników. Rozpoczynają się żniwa, które będą oznaczały większe zakupy paliwa do gospodarstw rolnych. Zobaczymy jak w najbliższych dniach i tygodniach będzie się zachowywał rynek.

wk

Fot. Envato Elements 

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:15