StoryEditor

Produkcja karpia – czyli co warto wiedzieć o hodowli tych ryb

Hodowla karpia, choć niszowa, jest jedną z najbardziej przyjaznych środowisku produkcji. Ryba ta wzbudza wiele kontrowersji, zwłaszcza przed świętami, co tylko pokazuje, że nasza wiedza na jej temat jest wciąż jeszcze bardzo ograniczona.
16.12.2021., 14:12h
Karp od ponad ośmiu wieków pływa w polskich wodach. Pierwsze stawy hodowlane w Polsce założyli w XII wieku cystersi. Co ciekawe, wiele z nich przetrwało do dziś. Kiedyś karp był tylko jedną z wielu ryb słodkowodnych, dziś jest kwintesencją staropolskiego obyczaju świątecznego.

Mało kto wie...


W malowniczym zakątku Wielkopolski, w małej wsi Gorzycko Stare, leży urokliwe gospodarstwo rybackie z 20-letnią historią. Osada rybacka Sazan, której właścicielem jest Krzysztof Kaszkowiak, to 10 ha stawów, nastawionych głównie na produkcję karpia. – Hodujemy karpia w cyklu trzyletnim. Mało kto wie, że karp, zanim trafi na nasze wigilijne stoły, aż tyle czasu dojrzewa. W produkcji zwierzęcej jest to jeden z najdłuższych cykli produkcyjnych – mówi hodowca.

Karp należy do ryb ciepłolubnych. To właśnie za sprawą temperatury rośnie. W Polsce przyjmuje się, że masa karpia handlowego to od 1,5 do 2 kg. – Karpie rosną przy temperaturze od 14°C, a pokarm zaczynają intensywnie pobierać w okolicy 20°C. Co ważne, ryby te przez sześć miesięcy, od października do kwietnia, przestają żerować – mówi Tadeusz Andrzejewski, specjalista ds. rozwoju w gospodarstw...
Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 09:13