Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Program „Rolnik Plus” już niebawem

Obrazek

- W niedługim czasie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zaproponuje program „Rolnik Plus” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Garwolina. Szef rządu powiedział również o potrzebie intensywnego odstrzału dzików oraz o budowie płotu na wschodniej granicy.

wk7 maja 2018, 11:24
Wizyta prezesa Rady Ministrów Matusza Morawieckiego w Garwolinie to kolejna odsłona akcji „Polska jest jedna” podczas, której politycy Prawa i Sprawiedliwości spotykają się z mieszkańcami kraju. Premier przedstawił program gospodarczy rządu, w którym nacisk położył m.in. na Program Dostępność Plus skierowany dla osób niepełnosprawnych, program wyprawki szkolnej, obniżkę podatków dla małych firm oraz program rozbudowy dróg lokalnych. - Wzrost gospodarczy ostatnich 25 lat nie służył równo wszystkim miejscowościom – stwierdził szef rządu. Dodał, że już w tym roku o 60-70 % więcej środków zostało przeznaczonych na rozbudowę dróg lokalnych w gminach, których nie stać było do tej pory na uczestniczenie w regionalnych programach operacyjnych.
 
Specjalne przesłanie zostało skierowane do mieszkańców wsi, którym szef rządu obiecał powstanie nowego programu rolniczego. - W niedługim czasie pan minister Jurgiel zaproponuje program „Rolnik Plus”. Będzie to cały pakiet dodatkowych preferencji czy zmian, które będą dobre dla polskiej wsi, dobry dla polskich rolników. 

Premier Morawiecki zapowiedział m.in. ułatwienia w sprzedaży żywności wytworzonej przez samych rolników. - Chcielibyśmy, aby pobudziło to małe i średnie gospodarstwa rolne do aktywności gospodarczej. Sprzedaż wyrobów tradycyjnych i regionalnych jest możliwa np. w Austrii, a u nas było to niemożliwe. My walczymy o to, aby wszystkie tego typu działania, które służą polskim rolnikom wdrożyć w życie, tak, aby aktywizowały one społeczność wiejską, żeby ludzie nie musieli wyjeżdżać stąd, jak to było do tej pory tylko, żeby owoce swojej pracy, płody rolne, swoje wyroby mogli sprzedawać w sieciach detalicznych w prostszy sposób – mówił Matusz Morawiecki.

Premier powiedział, że zdaje sobie sprawę z problemów związanych z afrykańskim pomorem świń, który bardzo szybko rozprzestrzenia się m.in. przez kanapki z wędliną, na podeszwach butów czy na oponach samochodów. Ale również przez nadmierną populację dzików – Przez bardziej zdecydowany odstrzał dzików, które roznoszą tego wirusa, chcemy w lepszy sposób poradzić sobie z tym. Myślimy o budowie płotu wzdłuż naszej wschodniej granicy. Nie przeciwko ludziom, ale tak, żeby dziki nie sforsowały go – mówił M. Morawiecki.

Szef rządu podniósł również kwestie niestabilnych cen skupu płodów rolnych, w tym m.in. wieprzowiny. - Chcemy prowadzić takie działania, żeby wygładzać tą – jak mówią fachowcy - świńską górkę. A w miarę możliwości stabilizować inne rynki rolne – dodał premier.    wk, fot. KPRM


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)