StoryEditor

Powódź w Brazylii: Poważne szkody w rolnictwie. Będą niższe zbiory?

Brazylijskie gospodarstwa walczą o przetrwanie po powodziach, które spowodowały śmierć wielu zwierząt i zniszczenia w licznych uprawach.
15.05.2024., 14:57h

Powódź w Brazylii pociąga za sobą ogromne straty dla rolnictwa

Poważne powodzie w południowej Brazylii, szczególnie w stanie Rio Grande do Sul, spowodowały znaczne straty w rolnictwie. Na podstawie wstępnych raportów Brazylijskie Stowarzyszenie Gmin oszacowało szkody dla branży na kwotę 569 mln reali, czyli około 102 mln euro, dotykając upraw, maszyn rolniczych, budynków, a także zwierząt gospodarskich.

Prezydent Brazylii Luiz Inácio ​Lula da Silva zapowiedział przegląd importu ryżu i fasoli w celu zapobieżenia wzrostowi cen w kraju. Ruch drobnych rolników bije na alarm. Obawiają się oni, że bez pomocy rządu źródła utrzymania wielu gospodarstw rolnych zostaną trwale utracone. Rio Grande do Sul jest ważnym regionem produkcji rolnej w Brazylii, gdyż duże części zbiorów pszenicy i soi pochodzi z tego stanu. W pierwszy weekend maja intensywne opady deszczu w Rio Grande do Sul spowodowały masowe, rozległe powodzie. Do środy ogółem odnotowano 90 ofiar śmiertelnych.

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. maj 2024 10:04