StoryEditor

Raport o stanie dopłat bezpośrednich za 2016 rok

Wypłata płatności bezpośrednich za 2016 nie jest zagrożenia – podkreślali zgodnie p.o. prezesa ARiMR Dariusz Golec oraz wiceminister rolnictwa dr Ryszard Zarudzki. W warszawskiej siedzibie Agencji zorganizowano dziś specjalną konferencję prasową, podczas której ARiMR i MRiRW przedstawiły aktualną sytuację przedłużonej do końca maja kampanii przyjmowania wniosków o płatności na 2017 rok.
16.05.2017., 11:05h

Agencyjne statystyki

Podczas konferencji, p.o. prezesa Agencji - Dariusz Golec przedstawił aktualny (na dzień 16 maja br.) status realizacji płatności bezpośrednich za 2016 rok. Według danych ARiMR w 2016 roku 1,351 mln rolników złożyło wnioski o przyznanie dopłat. 1,331 mln (98,52%) z nich otrzymało zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w łącznej wysokości 9, 666 mld zł. Do 16 maja 1,319 mln (97,56%) rolników otrzymało decyzję w sprawie przyznania płatności bezpośrednich. Z 14,827 mld zł do wypłaty Agencja przekazała na konta rolników 13,631 mld zł, czyli 91,9% pieniędzy na ten cel.

W przypadku płatności ONW na 751,9 tys. złożonych wniosków 729,1 tys. (96,97%) rolników otrzymało decyzję w sprawie ich przyznania. Do wypłaty w kampanii 2016 Agencja miała 1,313 mld zł, a do dziś wypłacono 1,201 mld zł, czyli 91,5% tych pieniędzy.

Zdecydowanie gorsze statystyki ma ARiMR jeżeli chodzi o przekazywanie płatności rolnośrodowiskowych. W 2016 roku 93,95 tys. rolników ubiegało się o te płatności, a do 16 maja br. tylko 56,66 tys. (60,31%) z nich otrzymało decyzję administracyjną. Łącznie do wypłaty ARiMR miała 1,258 mld zł, ale zrealizowana dotąd kwota płatności wynosiła zatem tylko 42,58%.

Zapytany o przyczyny tego opóźnienia wiceminister Zarudzki odparł, że dopiero 7 maja zaczęła poprawnie funkcjonować ta część systemu teleinformatycznego ARiMR, która odpowiada za naliczanie tych płatności. Teraz ten proces powinien przyspieszyć.

Wszystko pod kontrolą

Zarówno wiceminister Zarudzki, jak też i prezes Golec zapewniali, że nie ma dla rolników żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o terminowe (do końca czerwca br.) przekazywanie wszystkich należnych płatności. Obaj przyznawali jednak, że były pewne problemy z systemem informatycznym. Część z nich została rozwiązana, a nad niektórymi ARiMR nadal pracuje.

– Chciałem podziękować pracownikom ARiMR i doradcom ODR za ciężką pracę, którą w ostatnich dniach wykonali, żeby wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich zostały przez rolników złożone – mówił Ryszard Zarudzki. Dodał, że do 16 maja br. w systemie informatycznym ARiMR zarejestrowano 1 155 358 wniosków, czyli 85,5% tego co w poprzednim naborze. A jeszcze są wnioski, które spływają do Agencji pocztą.

Z Agencyjnych danych wynika, że najwięcej – 88,59% – wniosków złożono w woj. podlaskim, a najmniej – 81,98% – w woj. lubuskim. Nie powala jednak liczba wniosków złożonych za pośrednictwem aplikacji e-Wniosek. Z tej opcji skorzystało zaledwie 7 548 rolników w całym kraju.

– Będziemy wprowadzać uproszczenia w systemach informatycznych oraz systemach biznesowych. Chcemy pozwolić rolnikom, żeby w bardzo prosty sposób poruszali się po naszych systemach – w ten sposób prezes Golec odniósł się do pytań, dotyczących aktualnych problemów z systemami informatycznymi ARiMR. – Cały czas pracujemy w Agencji nad poprawą ich funkcjonowania – dodał.

Pisma o przedłużeniu terminu wydania decyzji

Zapytaliśmy prezesa o to, z czego wynikają pisma, które masowo otrzymują w ostatnim czasie rolnicy z biur powiatowych. Czytają w nich, że termin załatwienia ich sprawy zostaje wydłużony z uwagi na „skomplikowany charakter sprawy oraz konieczność przeprowadzenia wszystkich niezbędnych kontroli”. Dariusz Golec odesłał nas do obecnej na konferencji Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich - Jolanty Dobiesz. Według szefowej tego departamentu to sformułowanie ma charakter ogólny, a kryją się właśnie pod nim problemy z systemem informatycznym, który w wielu przypadkach uniemożliwiał naliczenie rolnikom płatności i wydanie decyzji administracyjnej.  bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:58