Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rok nowych zadań w rolnictwie

Obrazek

Premier Beata Szydło spotkała się dzisiaj z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem oraz środowiska Janem Szyszko w ramach przeglądu wszystkich resortów. Tematem rozmów były nie tylko dotychczasowe osiągnięcia, ale również plany na najbliższe lata. 

6 lutego 2017, 15:14

Spotkanie z ministrami: rolnictwa i środowiska kończy rozpoczęty kilka tygodni temu przegląd resortów zainicjowany przez premier Szydło.

– Rozmawialiśmy dzisiaj z ministrami rolnictwa i środowiska o planach resortu rolnictwa i środowiska na ten rok, a także o planach realizowanych w dłuższej perspektywie. Minister Jurgiel przedstawił plany zmian systemowych i organizacyjnych, które będą wybiegały poza 2017 r. Rozmawialiśmy również o tych sprawach dotyczących 2016 r. o tym jak działają przyjęte przez nas ustawy czy sprawdzają się te regulacje i spełniają oczekiwani, które przed nimi były wrzucone – rozpoczęła konferencję prasową premier Beata Szydło. 

Krzysztof Jurgiel poinformował, że po objęciu teki ministra rolnictwa przygotował 4 letni program działań resortu, którego podstawą był program rolny Prawa i Sprawiedliwości. Został on poprawiony o uwagi nadesłane w ramach konsultacji ze 130 organizacjami rolniczymi.

– Celem podstawowym jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie – powiedział minister Jurgiel.

Wśród największych osiągnięć MRiRW wymieniono:

  • otwarcie 27 nowych rynków zbytu dla polskiej żywności, w tym rynku chińskiego dla polskich jabłek,
  • przyśpieszoną wypłatę 70% zaliczek dopłat bezpośrednich,
  • poprawienie pozycja rolnika w łańcuchu żywnościowym poprzez przyjęcie pakietu ustaw, które doprowadza do wzrostu dochodów (czekamy cały czas na ustawę o spółdzielniach rolniczych),
  • przygotowanie we współpracy ze stroną społeczną programu rozwoju 9 rynków rolnych (teraz resort pracuje nad programami operacyjnymi dla tych rynków),
  • uchwalenie ustawa o obrocie ziemią, które jest chwalona przez rolników i zatrzymała sprzedaż gruntów rolnych cudzoziemcom (metoda na słupa)    

Do najważniejszych zadań na 2017 r. i później resort rolnictwa zaliczył walkę o nową perspektywę finansową UE i przyszłą Wspólną Politykę Rolną po 2020 r. K. Jurgiel zapowiedział, że w tych sprawach rząd będzie mocno współpracował z państwami Trójkąta Weimerskiego i Grupy Wyszehradzkiej.

Jeszcze w tym roku możemy się spodziewać likwidacji Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych oraz powstania w ich miejsce Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

– Powstanie także Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, która połączy inspekcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności. Ustawa będzie gotowa w najbliższym czasie, jest szansa, że nowa inspekcja zacznie działać od 2018 r. – zapowiedział Krzysztof Jurgiel.    

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że odpowiedzialność za obszary wiejskie bierze teraz cały rząd, a jego resort przedstawi Radzie Ministrów w trzecim kwartale tego roku „Paktu dla obszarów wiejskich”.  Szykuje się także przegląd podległych ministerstwu rolnictwa spółek pod racjonalizacji działania tak, aby przynosiły większe dochody z tytułu dywidend.  wk

Fot. KPRMWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)