Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicze OPZZ chce odwołania ministra Jurgiela i grozi protestami w całej Polsce

Obrazek

Rolnicze OPZZ zbiera podpisy pod apelem o odwołanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i grozi protestami w całym kraju. Pierwsza blokada spodziewana jest już w jutro w województwie łódzkim. Główna fala demonstracji planowana jest pod koniec marca.

wk6 marca 2018, 12:03
Dzisiaj w siedzibie OPZZiOR zebrał się komitet protestacyjny pod przewodnictwem Sławomira Izdebskiego. Celem spotkania było omówienie podjęcia działań w związku ze stale pogarszającą się sytuacją w polskim rolnictwie, a także szkodliwą działalnością ministra rolnictwa, Krzysztofa Jurgiela. Podczas spotkania ustalono, ze  członkowie OPZZiOR dołączą do protestu organizowanego przez przedstawicieli Unii Warzywno-Ziemniaczanej w najbliższą środę w województwie łódzkim.

Mateusz - tak, Krzysztof - nie

Jednocześnie w całym kraju trwa akcja zbierania podpisów pod odwołaniem ze stanowiska ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

– Minister Krzysztof Jurgiel od początku powołania nowego rządu oszukał polską wieś, przejmując budżety na rolnictwo w kolejnych latach na tym samym poziomie co PSL. Zresztą w odczuciu mieszkańców wsi kontynuuje zgubną, wyniszczającą politykę rolną względem wsi, firmując to, niestety, szyldem Prawa i Sprawiedliwości – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej przewodniczący OPZZiOR Sławomir Izdebski. Szef rolniczego OPZZ zastrzega jednocześnie, że protest nie jest wymierzony w rząd i premiera Mateusza Morawieckiego, ale tylko w ministra rolnictwa.

Lista zaniechań

Z kolei jak przykład braku działania ze strony ministra rolnictwa S. Izdebski podaje bierność wobec tzw. ustawy Czabańskiego, która wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego.

– Jest dla nas niezrozumiałe, że minister rolnictwa nie przyjmuje żadnego stanowiska w sprawie likwidacji ferm zwierząt futerkowych oraz w kwestii uboju rytualnego. Branża, która jest przykładem „sukcesu polskiego rolnictwa” i odpowiada za 4% wartości całego polskiego eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego i około 7% wartości całego eksportu produktów leśnictwa, rolnictwa i rybactwa oraz zapewnia pracę lub dochód dla 60 tys. osób w naszym kraju stoi pod znakiem zapytania. Z kolei producenci, którzy zainwestowali miliony w linie technologiczne do uboju rytualnego bydła i drobiu, oraz hodowcy, którzy rozwinęli produkcję,  stoją przed widmem bankructwa, w związku z tragiczną sytuacją rolnictwa na danym terenie –  grzmiał na konferencji przewodniczący Izdebski.

Kolejnymi działania związku po zebraniu podpisów za odwołaniem ministra K. Jurgiela gdzie pikieta pod resortem rolnictwa oraz złożenie zebranej listy w biurze prezesa Jarosława Kaczyńskiego na ul. Nowogrodzkiej. Jednocześnie sztab protestacyjny wysłał listę postulatów OPZZRiOR na ręce premiera Mateusza Morawieckiego.  wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)