StoryEditor

Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zamiany w polskim rolnictwie?

Tuż przed kolejną reformą unijnej polityki rolnej trzeba spojrzeć na dotychczasowe sukcesy i porażki oraz faktyczny wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na polskie rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich.
05.03.2018., 15:03h
Debatę ekspercką poświęconą tym zagadnieniom zorganizowała EURACTIV.pl wraz z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Jakie płyną z niej wnioski? Głos w dyskusji zabierali zarówno przedstawiciele unijnych instytucji jak i naszego rządu, Parlamentu i instytucji wdrażających w Polsce WPR.  Generalnie ocena dotychczasowych rezultatów wdrażania WPR jest pozytywna – są jednak pewne „ale”.

Jerzy Plewa, dyrektor DG AGRI uważa, że rozwój polskiego rolnictwa i całej branży spożywczej to jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów naszego członkostwa w UE. Wskazują na to dane.

– W 2006 roku z Polski wyeksportowano produkty rolno-spożywcze o wartości 7 mld euro, w 2017 roku dodatni bilans handlu tymi produktami a wiec nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 9 mld euro – argumentował dyrektor Plewa.

Z kolei poseł Jan Krzysztof Ardanowski z PiS podkreślał, że dzięki WPR do polskich rolników popłynęły fundusze, których polski rząd bez wsparcia UE nie byłby w stanie nigdy zapewnić. Zdaniem Ardanowskiego, dużą korzyścią z członkostwa jest też harmonizacja standardów jakościowych z przepisami unijnymi, co pozwala dziś tak dob...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 00:28