StoryEditor

Strajk rolników w całej Polsce: „Nasz kraj będzie utrzymywał Zachód?!”

Dzisiaj na drodze krajowej nr 91 między miejscowością Topola Królewska i rondem w Emilii, a także DK 60 między Topolą Królewską i Topolą Szlachecką oraz w innych miejscach w całej Polsce odbywa się strajki rolników. Drogi będą zablokowane w godzinach od 8:00 do 20:00.
09.05.2018., 10:05h

Rolnicy protestowali w obronie swoich interesów. Strajk odbywał się w kilku regionach Polski. Na liście żądań jest między innymi wypłata zaległych odszkodowań za szkody łowieckie. Producenci warzyw i owoców są niezadowoleni również z tego, że w momencie gdy do naszego kraju sprowadzanych jest duża ilość warzyw i owoców z Zachodu, jednocześnie brakuje wsparcia dla rodzimych producentów warzyw i owoców. W sytuacji, gdy rolnicy chcą sprzedać warzywa lub owoce poza granicami naszego kraju, napotykają na szereg utrudnień związanych z obowiązkiem spełnienia wielu norm i badań. Rolnicy pytają: „Nasz kraj będzie utrzymywał zachód?!”.




Strajk rolników ma się odbył się także w Sieradzu. Konwój traktorów przejechał rano od Blaszek do Grabowca. To wszystko połączone było z blokadą krajowej drogi nr. 12 w okolicy Sieradza. W tym samym czasie trwały strajki w okolicy Nowych Skalmierzyc - Kalisza oraz Łęczycy. Organizatorem strajku było Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw oraz Unia Warzywno-Ziemniaczana.

Zobacz relację na żywo z miejsca strajku:


Brak realizacji rolniczych postulatów

Do protestów przyłącza się także rolnicze OPZZ. Postulaty rolników to m.in. brak możliwości szacowania strat spowodowanych przez dziką zwierzynę, brak wypłaty odszkodowań za straty z tytułu ASF czy zaniechanie oddłużenia gospodarstw rolnych.

Według Sławomira Izdebskiego propozycja ustawy oddłużeniowej w aktualnym kształcie jest nie do przyjęcia. Projekt zakłada wykluczenie z pomocy rolników, którzy są już w trakcie postępowania komorniczego lub syndyka, w takim wypadku tym rolnikom nikt już nie pomoże.

Rolnikom nie podoba się także propozycja szacowania szkód łowieckich przez sołtysów. O tym i o pozostałych postulatach rozmawiali dzisiaj szef OPZZRiOR z ministrem Henrykiem Kowalczykiem. Ustalili, że szacowaniem strat powinien zająć się ARiMR lub ODR. Rolniczy OPZZ zapowiada debatę na temat stanu polskiego rolnictwa z rolnikami i przedstawicielami rządu.
ag
fot. Facebook/Unia Warzywno-Ziemniaczana


Czytaj także:
Rolnicy mają już dość niskich cen i nierentownej produkcji. Sami skrzyknęli się w Internecie. Zobacz, jak to się zaczęło!

Protestujący rolnicy z Unii Warzywno-Ziemniaczanej po pierwszych rozmowach z ministerstwem rolnictwa. Co powiedzieli przedstawiciele rządu?
Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 10:17