StoryEditor

Susza 2019: Minister Ardanowski wystąpił do KE o pomoc klęskową

Tydzień temu szef resortu rolnictwa wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej. Wówczas starty szacowane były na ok. 250 mln euro, czyli ok. 1 mld zł.
14.08.2019., 12:08h

Wczoraj gościem specjalnym na antenie Polskiego Radia 24 był minister rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski. Jednym z głównych tematów rozmowy była susza. 
Minister podkreślił, że będzie zabiegał o unijną pomoc, ale „UE raczej aż bardzo solidarna nie jest, a te młyny mielą wolno”. Powiedział, że Polska otrzymała symboliczną pomoc za ogromne starty spowodowane w 2017 roku wichurą w woj. kujawsko-pomorskim po półtora roku od jej wystąpienia, było to kilkanaście milionów euro. Ocenił tę pomoc jako „kropla w morzu potrzeb”.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa straty spowodowane suszą będą większe, ponieważ zjawisko narasta, a kolejne raporty złudzeń raczej nie pozostawiają. Zapewnił jednak, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy, ale jej wysokość będzie znana dopiero po oszacowaniu wszystkich strat.

- Susza w różnym natężeniu występuje w całej Polsce. W różnych województwach skala jest różna. Szacowane są straty w ok. 1,5 tys. gmin we wszystkich gatunkach roślin. Problem obejmuje blisko 2 mln hektarów – mówił.

- Największym nieszczęściem jest to, że na paru obszarach występuje kolejny raz z dużym natężeniem. To jest przede...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:05