StoryEditor

Zanim kupisz używaną maszynę rolniczą - sprawdź zastaw!

Wiele maszyn rolniczych – szczególnie tych droższych – kupowane jest przez rolników na kredyt, którego zabezpieczeniem spłaty jest często zastaw rejestrowy ustanowiony na kupowanej maszynie.
12.08.2019., 12:08h
Zastaw taki podlega wpisowi w Rejestrze Zastawów prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. O ile w przypadku maszyn takich jak ciągniki czy przyczepy, które podlegają rejestracji i są dla nich wydawane dowody rejestracyjne, dość łatwo stwierdzić ustanowienie zastawu bo wówczas informacja o nim powinna być uwidoczniona w dowodzie rejestracyjnym, o tyle w przypadku maszyn nie podlegających rejestracji takiej informacji nie da się od ręki ustalić. A jest to ważna informacja szczególnie dla kupujących sprzęt używany. Może on być obciążony prawem innej osoby lub firmy. Jeśli na danej rzeczy jest ustanowiony zastaw to wierzyciel (ten na czyją rzecz jest ustanowiony zastaw) może nawet od nowego właściciela żądać zaspokojenia swojej wierzytelności. Dopiero po wygaśnięciu zastawu rzecz staje się „wolna”.

Jak zatem upewnić się czy na danej maszynie nie ciąży zastaw? Nie jest to wcale takie trudne ani kosztowne. Trzeba jednak sprawdzić numer identyfikacyjny danej maszyny – np. nr VIN, czy numer seryjny i udać się do jednej z ekspozytur Centralnej Informacji znajdujących się przy każdym Wydziale Gospodarczym - Rejestrze Zastawów. Takie sądy...
Pozostało 29% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:48