Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Susza i przymrozki – MRiRW analizuje wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

Obrazek

– Wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej wpłynął do ministerstwa rolnictwa i jest obecnie uważnie analizowany - poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. Żadne decyzje nie zostały jeszcze jednak podjęte. Sprawą na najbliższym posiedzenie ma się także zająć Sejm. 

wk25 kwietnia 2019, 11:21
Zdaniem Marcina Bustowskiego, przewodniczącego Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni” rząd powinien natychmiast z powodu suszy i przymrozków wprowadzić stan klęski żywiołowej. W ocenie Bustowskiego sytuacja rolników jest tak zła, że nie są w stanie realizować swoich zobowiązań wobec firm leasingowych oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a ich gospodarstwa będą przejmowane przez banki. Zwrócił także uwagę na niedobór pasz w kraju i zaapelował do MRiRW o wprowadzenie zakazu jej eksportu.

– Jest duże zagrożenie upadkiem gospodarstw hodowlanych. Odbudowa produkcji zwierzęcej, w tym bydła mięsnego i mlecznego jest poważnie zagrożona. Dlatego apeluję także do posłów, aby sprawą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej zajęła się pilnie sejmowa komisja rolnictwa – apelował Marcin Bustowski.

Jarosław Sachajko przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi obiecał, że sprawą zajmie się w czwartek Prezydium Komisji.

Bezpośrednio do wniosku o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej odniósł się także przedstawiciel resortu rolnictwa. 

– Potwierdzam, że wniosek pana Bustowskiego wpłynął do ministerstwa rolnictwa i jest znany panu ministrowi Ardanowskiemu. Ale chce powiedzieć, że kontekst jest znacznie szerszy, bo jest to decyzja o wymiarze państwowym może ją podjąć tylko Rada Ministrów na wniosek wojewodów lub z własnej inicjatywy. Jest najzupełniej oczywiste, że te argumenty powinny być wzięte pod uwagę i będą przedmiotem bardzo wnikliwych i odpowiedzialnych  decyzji - powiedział wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

W kuluarach sejmowych zwracano jednak uwagę, że wniosek ZZR „Solidarni” jest przedwczesny oraz mało prawdopodobny do realizacji. Zgodnie z przepisami w okresie 90 dni od dnia zakończenia stanu klęski żywiołowej nie mogą się bowiem odbyć ani wybory ani referendum. Tymczasem wybory do Parlamenty Europejskiego Prezydent Andrzej Duda wyznaczył na 26 maja.  wk

Fot. Pixabay


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)