Świadczenie honorowane to akt uhonorowania najstarszych obywateli Polski, którzy ukończyli 100 lat życia. W związku z nowymi regulacjami od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 18 października 2024 roku o świadczeniu honorowym właśnie.
Świadczenie honorowe – komu KRUS wypłaci pieniądze?
Dodatkowe wsparcie finansowe z KRUS otrzymają osoby, które:
- ukończyły 100 lat życia
- posiadają obywatelstwo polskie,
- w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia mają prawo do emerytury lub renty rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Świadczenie honorowe – jaka to kwota?
Od 1 stycznia 2025 roku świadczenie honorowe wynosi 6.246,13 zł brutto – wysokość świadczenia podlega corocznej waloryzacji. Świadczenie z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznane przed 1 stycznia 2025 r. staje się z mocy ustawy świadczeniem honorowym i zostanie przeliczone z urzędu.
Przeczytaj także: Renta wdowia KRUS – od tego dnia można składać wnioski w 2025 roku!
Świadczenie honorowe – czy trzeba składać wniosek?
Osoba spełniająca wszystkie warunki nie musi składać żadnego wniosku, ponieważ świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu. Jedynie osoby, które ukończyły 100 lat życia i nie mają ustalonego prawa do żadnego świadczenia emerytalno-rentowego, powinny zawnioskować o przyznanie świadczenia honorowego.
Świadczenie honorowe – w wyjątkowych sytuacjach wypłaci ZUS czy KRUS?
Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, osobom, którym KRUS wypłaca w zbiegu emeryturę lub rentę rolniczą wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, świadczenie honorowe wypłaci KRUS. Seniorom, którym KRUS wypłaca emeryturę rolniczą, a ZUS emeryturę pracowniczą, świadczenie honorowe wypłaci ZUS.
Źródło: KRUS
Fot. envato elements