StoryEditor

Szanuj życie i pracuj bezpiecznie!

Lato to okres najbardziej intensywnych prac dla większości rolników, ale niestety, także dla załóg ratownictwa medycznego, które dużo częściej realizują misje właśnie na wsi.
19.07.2023., 13:07h
Choć od wielu lat wypadki w rolnictwie zdarzają się rzadziej, to nadal nasza branża zaliczana jest do sektorów gospodarki, w których odnotowuje się najwięcej wypadków przy pracy. Według KRUS średnio 2/3 poszkodowanych rolników doznaje trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu bądź ponosi śmierć wskutek wypadku przy pracy.

Do wypadku dochodzi najczęściej przez niewłaściwą organizację pracy, brak zabezpieczeń indywidualnych, nieostrożne zachowanie, czy niewłaściwe obsługiwanie maszyn i zwierząt. Powodem bywa również pośpiech, roztargnienie, nadmierny wysiłek fizyczny czy warunki atmosferyczne. Za chwilę żniwa! Sprawdź, jak możesz poprawić bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas prac w obejściu i przygotowaniu maszyn do sezonu.

Mądry przed upadkiem

Upadki z wysokości to zdarzenia, do których dochodzi bardzo często, ale aby im zapobiec, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, z czego zdajemy sobie sprawę, gdy już jest za późno. Nie zapomnij o:
  • stosowaniu właściwego obuwia roboczego, ze sztywną podeszwą antypoślizgową, najlepiej powyżej kostki;
  • wchodzeniu i schodzeniu z maszyn rolniczych przodem do drabiny;
  • naprawie nawierzchni na wyższych poziomach budynków, montażu poręczy i barierek (na wysokości min. 1,1 m) oraz zabezpieczeniu otworów zrzutowych;
  • montażu przy włazach na strychy uchwytów, ułatwiających wchodzenie i schodzenie;
  • zapewnieniu nadzoru innych osób w przypadku pracy w zbiorniku, tj. szambie, zbiorniku na gnojowicę oraz wcześniejszym jego przewietrzeniu;
  • wyposażeniu osoby wchodzącej do wnętrza zbiornika w szelki bezpieczeństwa z linką, kask i sprzęt zabezpieczający układ oddechowy;
  • zastosowaniu elementów antypoślizgowych na obudowach maszyn, np. kombajnu;
  • wyposażeniu maszyn w mocne, dobrze zamontowane drabinki i schodki wejściowe do kabin, w podesty robocze do przyczep;
  • stosowaniu prawidłowo skonstruowanych drabin i podestów zgodnie z przeznaczeniem;
  • ustawieniu drabiny pod kątem nachylenia 65–75° względem podłoża tak, aby wystawała co najmniej 0,75 m nad powierzchnię, na którą się wchodzi.

Pył jest groźny

Prace związane z czyszczeniem magazynów na zboże czy codzienną obsługą zwierząt narażają nas na wdychanie szkodliwych pyłów. Czasami kurzu i pyłu jest tak dużo, że niewiele widać, ale podczas udoju i niektórych innych prac ze zwierzętami pyłu nie widać, ale on jest w powietrzu, tyle że drobniutki, dlatego jest jeszcze bardziej groźny. KRUS wskazuje, że pył w gospodarstwie może być przyczyną poważnej choroby płuc, astmy czy alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, a czasem bywa śmiertelnie niebezpieczny, bo zawiera bakterie, grzyby pleśniowe czy pyłki kwiatowe i różne cząstki roślinne, które mogą działać również uczulająco. Jeśli cierpisz na problemy oddechowe, szczególnie unikaj pracy z ziarnem zbóż, sianem, kiszonką, które są spleśniałe oraz samozagrzanymi paszami objętościowymi, zawilgoconym sianem.
W rzeczywistości nie zawsze jest to możliwe, dlatego: do pracy w pyle stosuj maski ochronne, a przynajmniej maseczkę jednorazowego użytku i popraw wentylację budynków.

Jesteś rolnikiem? Sprawdź, ile wiesz o bezpieczeństwie w gospodarstwie. To może uratować życie Tobie lub bliskim! Za poprawne rozwiązanie quizu czekają nagrody gwarantowane: odblaskowe szelki oraz zestaw naklejek „Uważnych”. Dla mistrzów uważności – zestawy odzieży, obuwia i akcesoriów BHP niezbędnych w  rolnictwie. Każdy wart 2 000 zł.



W zakładce – do pobrania na uważni.topagrar.pl znajdziesz materiały, które ułatwią zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie. Mamy też materiały dla najmłodszych, które zapoznają ich z głównymi zasadami chroniącymi ich zdrowie i życie podczas żniw i nie tylko.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. maj 2024 08:53